Nasze projekty

Nie będzie śledztwa ws. zaniedbań abpa Głodzia. Prokuratura odmawia

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie byłego metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia – podaje RMF FM. Trzy zawiadomienia w sprawie gdańskiego metropolity zostały skierowane przez państwową komisję do spraw pedofilii.

Śledczy uznali, że nie ma powodów, by przeprowadzać śledztwo wobec abp Głodzia. Jak twierdzi RMF FM, wnioski dotyczyło działalności abp Głodzia w przypadku trzech duchownych. Jeden z nich mimo podejrzeń o pedofilię był przenoszony z parafii na parafię, a po prawomocnym wyroku sądu nie spotkała go kościelna kara, drugi również został bezkarny mimo wyroku wydanego przez sąd, a trzecie zawiadomienie dotyczyło sprawy nieżyjącego już ks. Andrzeja Dymera.

Zachowania będące przedmiotem zawiadomień nie były karane w czasie zaistnienia zdarzenia – mówi RMF FM Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Dopiero nowelizacja kodeksu karnego z 2017 roku wprowadziła karę za niezawiadomienie organów ścigania o pedofilii.

Reklama

Podjęte przez prokuraturę czynności wykazały, że przekazane jej materiały dotyczyły zachowań z 2005, 2009 oraz 2012 roku. Ustalono też, że były one przedmiotem postępowań karnych, które zostały prawomocnie zakończone przed 13 lipca 2017 r. – poinformowała RMF FM Grażyna Wawryniuk.

ag/RMF FM/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę