Nasze projekty

Nie będzie kolędy w diecezji poznańskiej. Nowe zasady

Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki wydał nowy dekret dotyczący duszpasterstwa w czasie pandemii w swojej diecezji. Zaznaczył w nim, że w tym roku nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej. Przypomniał też, że księża powinni w czasie mszy udzielać komunii świętej zarówno na rękę, jak i do ust.

pixabay/PhotoMIX-Company

„Doświadczenie trwającej epidemii jest dla nas wszystkich niełatwe. Chcemy przeżywać je w duchu solidarności i braterstwa, na miarę możliwości wspierając tych, którym jest teraz szczególnie trudno” – czytamy w dekrecie abp. Gądeckiego, który przebywa na kwarantannie, po tym, jak miał kontakt z zakażonym sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski bp Arturem Mizińskim.

Dyspensa cały czas obowiązuje

Arcybiskup Gądecki przypomniał, że cały czas obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa od mszy świętej dla osób w podeszłym wieku i kobiet w ciąży, osób z objawami infekcji i tych, którzy boją się zakażenia. Metropolita udzielił też dodatkowej dyspensy wszystkim, którzy w dane święto będą mieszkać w tzw. „strefie czerwonej”.

Przypomniał też, że maseczki i przyłbice w kościele powinni nosić wierni, pracownicy kościoła, czy służba liturgiczna. Zaznaczył też, że maseczki przynajmniej w czasie rozdawania komunii świętej powinni zakładać też księża odprawiający mszę.

Reklama
Reklama

Komunia do ust i na rękę

Metropolita poznański zaznaczył też, że wierni w czasie liturgii powinni mieć możliwość przyjęcia komunii zarówno do ust, jak i na rękę. „Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust” – pisze Gądecki.

Abp Gądecki przypomina też, żeby dbać o właściwą higienę w czasie spowiedzi. Nie wolno używać konfesjonałów zamkniętych, należy umieścić folie ochronne w konfesjonałach i pamiętać o płynie do dezynfekcji.

Wszystkich Świętych i wizyty na cmentarzach

Jak stwierdza abp Gądecki, trzeba zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy. Księża zostali też poproszeni o rozważenie rezygnacji z mszy na cmentarzach, które mogą gromadzić tłumy wiernych. „Zamiast jednej tradycyjnej procesji można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada” – czytamy.

Reklama
Reklama

Wizyta duszpasterska

Metropolita poznański ogłosił, że w tym roku nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie. Zamiast tego sugeruje zaprosić mieszkańców poszczególnych dzielnic i ulic do kościoła na wieczorną mszę i spotkanie. „Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej. Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą” – czytamy.

Abp Gądecki zachęca też, żeby wrócić do praktyki śpiewu suplikacji w intencji ustania epidemii.

ag/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę