Nasze projekty

Modlitwa o jedność i pokój na Ukrainie w uroczystość św. Andrzeja Boboli

"Im dalej posuwamy się w czasie, tym bardziej ten święty staje się nam bliższy i potrzebniejszy" - powiedział bp Romuald Kamiński podczas Mszy św. w 20. rocznicę ustanowienia kościoła Andrzeja Boboli - sanktuarium narodowym. W poniedziałek 16 maja, w uroczystość ku czci tego świętego, modlono się w świątyni na warszawskim Mokotowie o dar pokoju i jedności w Polsce, Ukrainie i na całym świecie.

Konferencja Episkopatu Polski/flickr

W sanktuarium na warszawskim Mokotowie spoczywają relikwie św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i metropolii warszawskiej. Od 7 maja w świątyni odprawiano nowennę przygotowującą do dzisiejszej uroczystości, modląc się o dar jedności i pokoju na Ukrainie i na całym świecie. Wczorajszej Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali ją nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, który wygłosił homilię.

W homilii bp Romuald Kamiński przypomniał m.in. dramatyczne okoliczności męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli, jego skromne uroczystości pogrzebowe, ale także radość dla Polaków płynącą z faktu kanonizacji męczennika. 

Im dalej posuwamy się w czasie, tym bardziej ten święty staje się nam bliższy i potrzebniejszy– podkreślał bp Kamiński, zaznaczając, że w wielowiekowej historii Polski, szczególnie jej wschodnich stron, św. Andrzej Bobola zajmuje wyjątkowe miejsce.

Reklama

Mocarz na każdy czas

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że młodzi ludzie, którzy szukają bezpiecznej przestrzeni na realizację swego powołania, w św. Andrzeju Boboli odnajdują wielkiego sprzymierzeńca.

Jest w Tobie coś wyjątkowego, co wyróżnia Cię spośród innych świadków Jezusa. Innych świętych znały od początku i wielkie rzesze, i liczne narody. Ty rozpocząłeś przedstawienie się światu od wołania z głębin grobu. O innych mówimy, że są patronami dzieł, założycielami wspólnot, wielkimi myślicielami, a Ty wrosłeś nierozdzielnie w tkankę tego narodu i o każdej porze jesteś gotów na służbę i stajesz do walki w jego obronie.

O jedność i pokój

Bp Romuald Kamiński podkreślał, że potrzeba odbudowania tej szczególnej cechy moralnej, jaką jest jedność, wynika z przeżywanego dramatu wojny na Ukrainie i innych miejscach na świecie.

Reklama

Nawet, jeśli myślimy, że nie jesteśmy fizycznie doświadczeni wojną, to na różny sposób uczestniczymy w tym ludzkim dramacie.

Zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium na Mokotowie

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 r. jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.

Reklama

Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. W 1755 r. papież Benedykt XIV orzekł, że Sługa Boży Andrzej Bobola poniósł śmierć za wiarę i zaliczył go w poczet Męczenników Kościoła. Jego beatyfikacji dokonał w 1853 r. Pius IX. Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 r.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem na warszawskim Mokotowie. Sanktuarium szerzy kult św. Andrzeja Boboli we współpracy ze wszystkimi świątyniami, parafiami i organizacjami pod jego wezwaniem, znajdującymi się na terenie Polski. Rozwija ono szczególną współpracę z ośrodkami duszpasterskimi znajdującymi się w miejscach urodzenia (Strachocina, Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego) i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja (Janów Poleski, Diecezja Pińska, Białoruś).

W sanktuarium mieści się także Muzeum św. Andrzeja Boboli, którego otwarcia 16 maja 2007, w 350. rocznicę męczeńskiej śmierci świętego, dokonał metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Muzeum gromadzi eksponaty związane z życiem, działalnością duszpasterską, męczeństwem i kultem świętego oraz czasami i miejscami, w których on żył i w których przebywały jego relikwie. Obejrzeć także można eksponaty związane z historią Sanktuarium św. Andrzeja Boboli oraz przylegającego doń Kolegium Księży Jezuitów.

Św. Andrzej Bobola od 2002 r. jest kolejnym patronem Polski. Jego wybór zatwierdziła 13 marca 2002 watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę występującego w imieniu Konferencji Episkopatu Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, złożoną w liście z dnia 8 stycznia 1999 r.

Św. Andrzej jest czczony na równi ze św. Stanisławem Kostką. Głównymi patronami Polski są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski, św. Wojciech – biskup-męczennik, św. Stanisław – biskup-męczennik.

Święto św. Andrzeja Boboli w polskim kalendarzu liturgicznym wypada 16 maja. Jest on dziś nie tylko drugorzędnym patronem Polski, ale również patronem metropolii warszawskiej, diecezji łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej oraz drugorzędnym patronem archidiecezji wileńskiej. Oficjalne, publiczne ogłoszenie decyzji watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o uznaniu św. Andrzeja Boboli drugorzędnym patronem Polski nastąpiło 16 maja 2002 r. w sanktuarium tego świętego w Warszawie. Św. Andrzej jest także patronem ewangelizacji w trudnych czasach oraz patronem jedności Kościoła.

mg, KAI/stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę