Nasze projekty

Maturzyści z Zakopanego modlili się w Kalwarii Zebrzydowskiej. „Lekiem na niepewność jest zawierzenie”

"Życzę wam takiej wiary, dzięki której będziecie potrafili wybierać w życiu dobrze. Dzięki której będziecie stawali po stronie dobra, nie zła, po stronie życia, nie śmierci" - mówił bp Damian Muskus OFM do zakopiańskich maturzystów, którzy w Kalwarii Zebrzydowskiej modlili się o pomyślne zdanie egzaminów.

fot. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej/facebook/Archidiecezja Krakowska/facebook.com

Młodzież maturalna z zakopiańskich szkół średnich pielgrzymowała do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z maturzystami spotkał się bp Damian Muskus OFM, który odprawił dla nich Mszę św. Młodym towarzyszyli rodzice, katecheci, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

W homilii krakowski biskup pomocniczy zwrócił uwagę młodych na postać Abrahama, podkreślając, że mimo sędziwego wieku był on młody duchem, bo „wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi” uwierzył obietnicom Boga. Był młody duchem, bo nie wahał się wyruszyć w nieznane, bez adresu docelowego, nie wahał się zaryzykować wszystko, porzucić dotychczasowe życie i zawierzyć Bogu swojej przyszłości – mówił bp Muskus.

CZYTAJ>>> Tomasz Wolny wyruszył na Ekstremalną Drogę Krzyżową. „Kolejny raz 40 km”

Reklama

„Lekiem na niepewność jest zawierzenie Komuś, komu ufamy”

Jak dodał, Abraham jest dla młodych patronem i wzorem wiary. Nie mówimy tu o wierze polegającej na wypełnianiu przykazań i obowiązków, na chodzeniu do kościoła. Taka wiara nie daje życia. Nie taka wiara kierowała Abrahamem i nie taką wiarę ma na myśli Jezus – wyjaśnił. Chodzi o to, żeby powiedzieć o Bogu: znam Go. Wiara jest więc bliskością z Bogiem, jest przyjaźnią, jest zaufaniem, że On chce dla nas życia, nie śmierci – przekonywał młodych duchowny.

Jak zauważył, młodzi – jak niegdyś Abraham – stają przed nieznaną przyszłością, którą otwiera przed nimi egzamin maturalny i perspektywa wyboru drogi życia. Możemy mieć plany, możemy projektować przyszłość, decydować, co chcemy robić i w jaki sposób przeżyć życie. Ale, uczciwie mówiąc, wciąż nie wiemy, jak ta przyszłość będzie wyglądała – mówił.

Lekiem na niepewność jest zawierzenie Komuś, komu ufamy. Kiedy w waszych głowach rodzi się coraz więcej pytań i nie wiecie, gdzie szukać odpowiedzi, zapytajcie sami siebie przede wszystkim o to: komu ufacie? Na kim budujecie swoje życie? Kto jest wart waszego zaufania i przyjaźni, komu warto się powierzyć? – pytał zakopiańską młodzież bp Muskus.

Reklama

ZOBACZ>>> 10 polskich gwiazd, które nie wstydzą się swojej wiary. Co mówią o Bogu?

„Bóg szanuje wolność człowieka”

Zauważył także, że najpiękniejszym darem Boga dla człowieka jest wolność, dzięki której można Mu odpowiadać na różne sposoby – jak Abraham i Maryja, którzy Mu zawierzyli, ale także jak Żydzi, którzy „chwycili za kamienie”.

Bunt, niezrozumienie, gniew to też są odpowiedzi. Bóg ich nie zabrania, choć nie akceptuje, gdy zaczynają nami kierować złość i przemoc. Bóg szanuje wolność człowieka, dlatego zawsze mamy wybór między życiem a śmiercią, między zaufaniem a zwątpieniem, między miłością a kamieniami rzucanymi w drugiego – wyjaśnił młodym krakowski biskup pomocniczy.

Reklama

Życzę wam takiej wiary, dzięki której będziecie potrafili wybierać w życiu dobrze. Dzięki której będziecie stawali po stronie dobra, nie zła, po stronie życia, nie śmierci. Zawsze po stronie miłości – podsumował.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę