Wakacje to czas na pogłębienie rodzinnych relacji. Może to być okazja do kobiecych rozmów na intymne tematy, wciąż osnutych jeszcze mgiełką zawstydzenia i skrępowania, ale można to zrobić w zupełnie inny sposób. Pomoże w tym inicjatywa „Mama córce, kobieta kobietce”.

Wystartował właśnie bezpłatny projekt dla mam i nastoletnich córek o płodności pod nazwą „Mama córce, kobieta kobietce”. Jak mówią organizatorzy z Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. Josefa Roetrzera, projekt ten ma wspomóc mamę i młodziutką nastolatkę we wchodzeniu w czas dojrzewania.
Podczas warsztatów organizowanych niebawem w całej Polsce, mamy dowiedzą się jak mogą towarzyszyć nastoletniej córeczce wchodzącej w wyjątkowy czas dojrzewania. W projekcie przygotowano pakiet materiałów edukacyjnych min.: „Scenariusz rozmów dla mam”, będący podpowiedzią, jak pięknie opowiadać dziewczynce o kobiecości; „Sekretnik” pełniący rolę notatnika dla nastolatki, czy „Ilustrownik” służący obu paniom – kobiecie i kobietce – do zapoznania się z kobiecą fizjologią i zachwycenia się tą wyjątkową maszynerią płodności.
Niekwestionowanym walorem projektu są piękne dziewczęce grafiki opatrzone komentarzem pedagogów i nauczycieli metod rozpoznawania płodności. Przygotowana została także aplikacja dla nastolatek, pozbawiona reklam i nachalnych treści, umożliwiająca obserwacje pierwszych objawów płodności. Rekrutacja odbywa się przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej TUTAJ.
Celem projektu jest wyszkolenie do listopada mam nastolatek, wspieranie ich w rozmowach z córką o pierwszej miesiączce, cyklu hormonalnym i procesie dojrzewania do macierzyństwa. Inicjatywa będzie kontynuowana we wszystkich województwach po listopadzie 2020 roku. Projekt „Aktywne mamy – świadome swojej płodności nastolatki” o skróconej nazwie „Mama córce, kobieta kobietce”, został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu #FIO na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest przez Instytut Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. J. Rötzera.