Nasze projekty

„Ludzie idą tu kilometrami i uczą nas jak kochać Maryję”. Klerycy pomagają na Jasnej Górze

"Ludzie, z którymi się spotykamy uczą nas wiary, tego jak być pobożnym i kochać Maryję. Czasami nas zawstydzają, idą kilometrami, by tu dotrzeć, a my leniwi jesteśmy i niekiedy z celi do kaplicy nie chce nam się przejść" - mówi jeden z kleryków.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/Twitter

Tu mamy okazję uczyć się jak służyć Kościołowi i człowiekowi – tak o swojej praktyce duszpasterskiej na Jasnej Górze mówią paulińscy klerycy. Jest zwyczajem, że w wakacje bracia przybywają tutaj, by pełnić różne posługi, zarówno te związane z liturgią, jak i te dotyczące codziennego życia zakonnego.

Br. Augustyn, alumn piątego roku, który pochodzi z Kamerunu, podkreśla, że to prawdziwa szkoła pokory i walki także z własnymi słabościami. Ludzie, z którymi się spotykamy uczą nas wiary, tego jak być pobożnym i kochać Maryję. Czasami nas zawstydzają, idą kilometrami, by tu dotrzeć, a my leniwi jesteśmy i niekiedy z celi do kaplicy nie chce nam się przejść. To dla nas prawdziwa nauka – wyjaśnia.

„Przy Niej uczymy się jak być do dyspozycji Kościoła i ludzi”

O szczególnym czasie formacji mówi też br. Krzysztof, kleryk po pierwszym roku. Dla nas, jako osób w formacji przygotowujących się do kapłaństwa, jest to szczególny okres, pomagamy ojcom, braciom. Jest to dla nas bardzo dobra praktyka, nabieramy umiejętności, uczymy się też pokory. Fizycznie może jest to jakiś wysiłek, ale jest też satysfakcja i mogę powiedzieć taki komfort duchowy, bo jest też czas na modlitwę, na służbę – opowiada.

Reklama

Klerycy podkreślają, że posługa na Jasnej Górze, w miejscu tak ważnym nie tylko dla Polaków, ale i dla zakonu jest ważnym i pięknym duchowym przeżyciem. Przy Niej uczymy się jak być do dyspozycji Kościoła i ludzi – zauważają.

Co roku przyjeżdżają, aby zdobywać doświadczenie

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z Krakowa Skałki co roku przyjeżdżają na Jasną Górę, by tu służyć pielgrzymom i nabywać duszpasterskie doświadczenia. Pełnią posługę m.in. w Kaplicy Matki Bożej i bazylice, w zakrystii, ale też np. w refektarzu.

Reklama

Uczestniczą też w codziennym klasztornym życiu mnichów jasnogórskich i mają okazję do spotkań i rozmów ze współbraćmi, którzy chętnie dzielą się z nimi swoimi przeżyciami kapłańskiej drogi, ale i np. historią tego miejsca.

Uczą się też w drodze na Jasną Górę, bo większość z nich bierze udział w pieszych pielgrzymkach. Najwięcej paulińskich alumnów idzie w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. To duszpasterstwo w drodze jest czymś charakterystycznym dla Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

kh, jasnagora.com/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę