Nasze projekty

Licealiści ze Stargardu wysyłają Kartkę Pokoju do przywódców świata

Kartka Pokoju czyli przetłumaczona na różne języki prośba do przywódców świata, aby nie było już więcej wojny - to pomysł uczniów LO w Stargardzie na świętowanie Stulecia Niepodległości. Akcję pochwalił już papież Franciszek a włączył się w nią sam prezydent RP.

Inicjatywa „Kartka Pokoju” zrodziła się w czerwcu w parafii podczas szkolno-parafialnych rekolekcji, jakie młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stargardzie odbywała w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Gdy uczniowie zgłębiali encyklikę „Pacem in terris” oraz orędzia na Światowy Dzień Pokoju papieży św. Pawła VI, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka wpadli na pomysł napisania prośby do wszystkich przywódców świata, aby nie było już więcej wojny. Projekt kartki został przygotowany przez uczennicę Agatę Janicką, a treść apelu przetłumaczona przez nauczycieli na 6 języków: włoski, hiszpański, francuski, niemiecki, angielski i rosyjski.

To właśnie tę inicjatywę chwalił 24 października na Placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek, podczas pozdrowień dla pielgrzymów z Polski. Wśród nich była delegacja uczniów LO w Stargardzie.

“Pozdrawiam szczególnie profesorów i uczniów Liceum im. Norwida ze Stargardu, promotorów inicjatywy nazwanej «Kartka pokoju» – apelu o pokój, który zredagowali po solidnym studium nauczania Papieży XX i XXI wieku, i który z okazji 100-lecia niepodległości Polski zostanie rozesłany do przywódców wszystkich krajów świata (…) Dziękuję za te inicjatywy pokoju i solidarności. Niech Bóg wam błogosławi” – powiedział wówczas Ojciec Święty. Kartka Pokoju została wręczona także papieżowi Franciszkowi.

Reklama
Reklama

8 listopada delegacja II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stargardzie wręczyła również kartkę Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

Do pomocy w wysyłce Kartek włączyła się zachodniopomorska dyrekcja Poczty Polskiej. Dzięki życzliwości jej dyrektora Józefa Rafała Sekuły wydała też z tej okazji, zaprojektowane przez Dariusza Janowskiego, kartkę okolicznościową, stempel oraz specjalny datownik, którym będą opieczętowane przesyłki wychodzące z urzędu pocztowego w Stargardzie 11 listopada br. W akcję zaangażowały się także Lasy Państwowe.

Z kolei 10 listopada o godz. 21 w stargardzkiej kolegiacie rozpocznie się czuwanie modlitewne w intencji pokoju na świecie. Podczas modlitwy głoszone będą egzorty nawiązujące do nauczania papieży XX i XXI w. w sprawie pokoju. Czuwanie zakończy się o północy Mszą św. w intencji pokoju na świecie. Po stargardzkich uroczystościach niepodległościowych Kartki Pokoju zostaną wysłane w świat.

Reklama
Reklama

ad, KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę