Ksiądz udzielał nieważnie chrztu. Wszystko przez niewłaściwą formułę

Biskup Thomas Olmsted poinformował, że chrzty udzielone przez jednego z księży w diecezji Phoenix są nieważne, ponieważ kapłan używał niewłaściwej formuły.

fot. Il ragazzo/Cathopic

Nieważnych chrztów udzielał ojciec Andres Arango, proboszcz parafii św. Grzegorza w Phoenix w USA, który po wyjściu na jaw nieprawidłowości zrezygnował z pełnionej funkcji.

„Użycie słowa chrzcimy zamiast chrzczę

„Ojciec Andres użył formuły: Chrzcimy was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Kluczową frazą, o której mowa, jest użycie słowa chrzcimy zamiast chrzczę” – napisał biskup Olmsted.

Jak wytłumaczył, problem z użyciem słowa „my” polega na tym, że chrztu nie udziela wspólnota, ale „Chrystus przewodniczy sakramentowi i On udziela chrztu”.

Reklama

„Głęboko żałuję mojego błędu”

Kapłan zrezygnował z funkcji proboszcza w Phoenix, ale obiecał, że pomoże skontaktować się z osobami, których chrzest jest nieważny.

„Głęboko żałuję mojego błędu i tego, jak wpłynął on na wiele osób” – poinformował kapłan w liście zamieszczonym na stronie diecezji.

Ojciec Arango służy w diecezji Phoenix od września 2005 roku.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Sakramenty to nie magia

Nie wiadomo ile osób otrzymało nieważny chrzest

Bp Olmsted przekazał, że urzędnicy kościelni pracują nad zidentyfikowaniem, jak największej liczby osób, aby poinformować je, jak otrzymać ważny chrzest. Nie wiadomo ile osób zostało ochrzczonych nieważnie.

W czerwcu 2020 Kongregacja Nauki Wiary wydała notę ​​doktrynalną omawiającą ważne przyjęcie chrztu. Jak podkreśliła, użycie formy „my” w formule unieważnia ten sakrament.

Reklama

kh, Catholic News Service/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę