Nasze projekty

Ks. Kowalski: dzięki miłości Chrystusa małżonkowie są w stanie przetrwać wszelkie trudności

Jezus wnosi w ten oryginalny plan Boga o złączeniu małżonków coś nowego, czyli siebie, siłę by para mogła przebaczać i się kochać. Są to fundamenty chrześcijańskiego małżeństwa - mówił ks. Marcin Kowalski, współautor książki "Jutro Niedziela", w Poranku "Siódma9".

fot. Photos by Lanty/Unsplash

W rozmowie z red. Marcinem Fijołkiem członek Papieskiej Komisji Biblijnej opowiedział o czytaniach, które usłyszymy w najbliższą niedzielę w kościołach.

Często wyobrażamy sobie kulturę biblijna i starożytną jako patriarchalną, w której kobiety były relegowane na plan dalszy, na margines życia społecznego. Rzeczywiście tak było. Dziś kobiety słusznie odzyskują swoje miejsce i wszyscy staramy się układać nasze relacje partnersko. Pierwsze ziarno pojmowania relacji tkwi w Księdze Rodzaju, gdzie opisane jest stworzenie kobiety i mężczyzny. Ewa w raju przychodzi jako lekarstwo na samotność mężczyzny – mówił ks. Kowalski.

„Bóg i Ewa są podstawą życia pierwszego człowieka”

Jak podkreślił, „Biblia mówi, że człowiek potrzebuje towarzysza na całe życie, bo samotność jest pierwszą chorobą dotykającą ludzkość, a lekarstwem na nią jest Ewa”. Jest ona opoką, nie tylko zwykłą pomocą, jest skałą, na której Adam ma budować swoje życie. Bóg i Ewa są podstawą życia pierwszego człowieka. Bez Księgi Rodzaju nie byłoby możliwe by relacja kobieta-mężczyzna była partnerska – tłumaczył biblista.

Reklama
Reklama

Kapłan opowiedział również o ewangelii, w której usłyszymy o „rozwodach, bo były one obecne w Starym Testamencie i w tamtych czasach”.

Jezus wchodzi w rzeczywistość kulturową, w której rozwody są normą i są traktowane jako prawo. Chrystus chce powrotu do Księgi Rodzaju, czyli nierozerwalności tego, co łączy Bóg. Jezus wnosi w ten oryginalny plan Boga o złączeniu małżonków coś nowego, czyli siebie, siłę by para mogła przebaczać i się kochać. Są to fundamenty chrześcijańskiego małżeństwa. Dzięki miłości Chrystusa małżonkowie są w stanie przetrwać wszelkie trudności. Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak dużo w sakramencie małżeństwa ukrywa się siły – mówił ks. Kowalski.

kh/Siódma9/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę