Nasze projekty

Koronawirus w Polsce. Biskupi wkraczają do akcji

Nie tylko wydają dekrety, ale ruszają do ludzi. Głoszą rekolekcje, piszą listy, prowadzą modlitwy transmitowane w diecezji. Sprawdzamy jak biskupi w Polsce zareagowali na stan epidemii.

Wszyscy biskupi przede wszystkim szybko zareagowali stosownymi dekretami, przyjmując zalecenia wydane w ubiegły czwartek przez Radę Stałą KEP. Polecili odwołanie rekolekcji, zastosowanie się do nowych przepisów sanitarnych, wydali rozporządzenia dotyczące zasad odprawiania pogrzebów, zalecili wiernym udział w nabożeństwach i Mszach transmitowanych w telewizji, radiu lub Internecie.

Niektórzy jednak poszli o krok dalej, starając się pomóc wiernym duchowo poradzić w nowej sytuacji. 

Arcybiskup Stanisław Gądecki – Różaniec na Facebooku

Reklama

Abp Stanisław Gądecki metropolita poznański już w swoim sobotnim orędziu do Polaków zapowiedział, że będzie codziennie o 20:30 prowadził modlitwę różańcową. Od wczoraj modlitwa jest transmitowana na żywo na Facebooku archidiecezji poznańskiej.

Arcybiskup Wacław Depo – Radiowe Rekolekcje Wielkopostne

Reklama

Z kolei w Radiu Maryja Radiowe Rekolekcje Wielkopostne prowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Nauki na antenie radia głoszone są o godz. 8.30 i godz. 17.10. Można ich odsłuchać również na stronie internetowej radia.

Radiowe rekolekcje wielkopostne – konferencja 1

Reklama

Arcybiskup Grzegorz Ryś – List do seniorów

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś już od soboty 14 marca zaprosił kamerę  transmitującą obraz w Internecie na poranne Msze sprawowane przez siebie w prywatnej kaplicy. Codziennie o 7:30 każdy wierny nie tylko tej diecezji może się z nim wspólnie modlić, przeżywać Eucharystię, słuchać homilii. W archidiecezji szybko zamieniono też odwołane rekolekcje na nowy projekt rekolekcji online, które prowadzi kapelan łódzkiego szpitala. Abp Ryś napisał także list do diecezjan, w którym prostym językiem objaśnił wprowadzone przez siebie różne ograniczenia, zmieniające duszpasterstwo w czasach epidemii. Wprost poprosił w nim seniorów, by pozostali w domach.

„Kiedy piszę do Was te słowa, mam przed oczyma moich mamę i tatę. Mama ma 84 lata, tata – 86. Piszę do Was to, co ja i mój brat – lekarz – mówimy swoim rodzicom: proszę Was, zostańcie w domu. Nie narażajcie na zarażenie wirusem ani siebie, ani innych – również swoich najbliższych. Nie chodzi jedynie o to, że „to nie grzech” nie iść do kościoła w takich okolicznościach. Chodzi o coś znacznie ważniejszego: wasze zostanie w domu to wyraz troski i rzeczywistej MIŁOŚCI do innych. I do siebie również”.

Biskup Romuald Kamiński – List do diecezjan

W podobnym tonie list do diecezjan napisał w miniony poniedziałek biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Przede wszystkim podziękował w nim wszystkim za odpowiedzialną postawę i zastosowanie się do zakazu zgromadzeń. Biskup również zaczął prowadzić transmitowane przez media modlitwy: od wtorku przewodniczy Różańcowi o 20:30 z kaplicy biskupów warszawsko-praskich.

Biskup Marek Solarczyk – Katechezy Online

Duszpastersko zaangażował się też jego biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Niemal od początku okresu zakazu zgromadzeń publicznych zaczął prowadzić na Facebooku codzienne rekolekcje online, które potrwają dwa tygodnie. Pierwszy tydzień przeznaczony jest dla dorosłych, drugi – dla młodzieży. Krótkie katechezy ukazują się o 7 i 17. W planach też transmisja Mszy św. i Drogi Krzyżowej.

Biskup Edward Dajczak – Rekolekcje na trudne czasy na YouTube

Rekolekcje poprowadzi też biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. Nazwał je „Rekolekcjami na trudne czasy” i prowadzi je od 15 marca z katedry w Koszalinie, zaś kanał Dobre Media transmituje je na YouTube.

Biskupi krakowscy – #MimoDrzwiZamkniętych

W niecodzienne duszpasterstwo zaangażowali się też biskupi krakowscy, z abp. Markiem Jędraszewskim na czele. Biorą udział w akcji zapoczątkowanej przez duszpasterzy młodzieży w Krakowie pod nazwą „Mimo drzwi zamkniętych”. Polega ona na poście i codziennej wspólnej modlitwie w intencji ustania pandemii koronawirusa.

Biskup Śmigiel – list do diecezjan

„Piszę to z drżeniem serca, ale w poczuciu odpowiedzialności za Kościół” – pisze biskup toruński Wiesław Śmigiel w specjalnym liście do diecezjan. Zaleca w nim dostosowanie się do obowiązujących przepisów epidemicznych i w miarę możliwości przeżywanie nabożeństw i Mszy św. transmitowanych w mediach. „Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z praktyk religijnych i chrześcijańskiego przeżywania niedzieli. Wręcz przeciwnie! Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest wezwaniem do podjęcia konkretnej i żarliwej walki duchowej – za siebie i za innych. Proszę o modlitwę w domach i rodzinach. Niech rodzice zadbają o modlitwę dzieci i młodzieży! Czas epidemii to dla nas sprawdzian dojrzałości chrześcijańskiej i wiary” – pisze bp Śmigiel. 

Anna Druś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę