Nasze projekty

Koronawirus na wakacyjnych spotkaniach młodzieży

Na początku sierpnia odbyło się spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zabawie oraz Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Wśród uczestników obu tych spotkań są osoby zarażone koronawirusem mimo starań o zachowanie obostrzeń sanitarnych.

Jak poinformowała Marta Górka, rzecznik Franciszkańskich Spotkań Młodych, tuż po Spotkaniu w Kalwarii Pacławskiej wirusa wykryto u 16 osób z grupy organizacyjnej. Tegoroczne FSM z racji epidemii odbywało się w formie internetowej – do Kalwarii Pacławskiej przyjechali tylko organizatorzy spotkania i nie mieli oni kontaktu z uczestnikami. W kadrze organizującej spotkanie było 91 osób i jak przekazała Marta Górka, wszystkie zasady sanitarne były na spotkaniu ściśle przestrzegane. – W niedzielę, 2 sierpnia, jeden z członków kadry poczuł się gorzej. W poniedziałek został skierowany na test na obecność koronawirusa i następnego dnia otrzymał pozytywny wynik relacjonuje Górka. Jak dodała, sprawę natychmiast zgłoszono do sanepidu, podano także listę osób z grupy organizacyjnej, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną.

Również u dwóch uczestników Miasteczka Modlitewnego w Zabawie stwierdzono Covid-19. Część uczestników spotkania modlitewnego przebywa na kwarantannie. Organizatorzy wydali oświadczenie po tym, jak u dwóch uczestników potwierdzono koronawirusa. Ok. 40 osób z ich najbliższego otoczenia przybywa na kwarantannie. Jak napisano w oświadczeniu, osoby chore „dowiedziały się o możliwości kontaktu z inną osobą zarażoną dopiero po zakończeniu spotkania, tj. w godz. popołudniowych 2 sierpnia, a więc ich obecność na spotkaniu była w pełni uzasadniona”. Organizatorzy podkreślają też, że osoby te nie posiadały przesłanek, że mogły mieć kontakt z osobą zarażoną i deklarują, że zgodnie z przepisami o sytuacji powiadomiono wszystkich uczestników zjazdu.

Spotkanie modlitewne w Zabawie odbywało się od 1 do 2 sierpnia, uczestniczyło w nim ok. 200 osób. Organizatorzy poinformowali, że każdy uczestnik spotkania dostarczył na początku ankietę zdrowotną dotyczącą kontaktu z osobą zarażoną COVID-19. Dodatkowo, przy rejestracji uczestników była badana temperatura, podczas całego spotkania obecna była służba medyczna, a żaden uczestnik nie skarżył się na zły stan zdrowia. W wydanym oświadczeniu organizatorzy spotkania wyrazili również nadzieję, że przestrzegane w czasie spotkania zasady reżimu sanitarnego „sprawią, że wśród uczestników Miasteczka wirus się nie rozprzestrzeni”.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę