Nasze projekty

„Koperta życia”. Nowa akcja Caritas, która ułatwi medykom pomoc osobom starszym

Akcja skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Pośrednio dotyczy jednak ona także opiekunów i ratowników medycznych, ponieważ w "Kopercie życia" znajdą się podstawowe dane o zdrowiu pacjenta i przyjmowanych przez niego lekach. W razie interwencji to właśnie te dane powinny jak najszybciej trafić do medyków, którzy udzielą pomocy.

„Koperta życia Caritas” to nowa akcja Caritas i Fundacji Biedronki, która ma pomóc służbom medycznym i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa seniorów. Podczas interwencji pogotowia kontakt z pacjentem może bowiem być utrudniony, a dzięki „Kopercie życia Caritas” załoga karetki będzie miała wgląd w przygotowane wcześniej, sprawdzone informacje, które mogą być potrzebne podczas udzielania pomocy choremu.

Najważniejsze informacje

W „Kopercie życia Caritas” znajduje się karta, na której zapisane są podstawowe i aktualne informacje dotyczące domownika seniora: imię i nazwisko, PESEL, grupa krwi, przebyte choroby, uczulenia, przyjmowane leki, kontakt do bliskiej osoby, którą należy powiadomić w nagłych sytuacjach. „Kopertę życia Caritas” należy umieścić w lodówce (na górnej półce drzwi), czyli w miejscu łatwo dostępnym dla ratowników – wyjaśnia Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych w Caritas Polska. Ratownicy mogą dowiedzieć się o Kopercie dzięki magnesowi, który warto przypiąć na drzwiach lodówki.

Poza kartą, do „Koperty życia Caritas” dołączono również foliowe zabezpieczenie. Znajduje się tu także wizytówka do portfela z podstawowymi informacjami na temat seniora, na wypadek, gdyby pomoc służb medycznych była potrzebna poza miejscem zamieszkania seniora, np. na ulicy.

Reklama
Reklama

Jak dostać kopertę?

Akcja „Koperta życia Caritas” wystartowała 14 listopada 2020 r., w Ogólnopolskim Dniu Seniora. Pierwsze koperty właśnie docierają do 10 tysięcy seniorów – beneficjentów programu „Na codzienne zakupy”. Następnych 10 tysięcy kompletów trafi do pozostałych podopiecznych Caritas w ramach kampanii #PomocDlaSeniora wraz ze świątecznymi paczkami. Akcja ma być kontynuowana w kolejnych latach.

„Koperty życia Caritas” są przekazywane seniorom przez wolontariuszy Caritas diecezjalnych. W razie potrzeby członkowie rodzin lub wolontariusze Caritas mogą pomóc seniorom wypełnić kartę wpisując potrzebne dane o zdrowiu i przyjmowanych lekach. „Kopertę życia Caritas” można też pobrać ze strony.

Reklama
Reklama

Największa organizacja dobroczynna w Polsce

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

mat. prasowe

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę