Nasze projekty

Komunie w polskich diecezjach będą miały charakter indywidualny i rodzinny

Tegoroczne uroczystości komunijne w archidiecezji katowickiej powinny przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku. „Korzystamy w tym względzie z doświadczeń wypracowanych w zeszłym roku, stawiając akcent na organizację uroczystości komunijnych w parafii w wymiarze indywidualnym i rodzinnym” - czytamy w kurialnych wskazaniach przesłanych do parafii archidiecezji. Podobne decyzje podejmują biskupi w innych diecezjach.

Kuria przypomina, że nadal obowiązują wytyczne, które metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wydał 4 maja 2020 r. Czytamy w nich, że ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, zaleca się proboszczom zorganizowanie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne.

Metropolita katowicki podkreślił wtedy, że odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem – stwierdził.

Przygotowanie również w charakterze rodzinnym

Reklama

Także bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mnożenia spotkań). „Pierwszej Komunii świętej udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje” – napisał abp Skworc w wytycznych adresowanych do proboszczów archidiecezji.

Aktualna sytuacja epidemiczna nie pozwala zorganizować uroczystości Pierwszej Komunii Św. w dużej grupie choćby w ramach szkoły. W kościołach obowiązują ograniczenia liczby wiernych, a poza tym niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest wciąż bardzo realne. Wydział Duszpasterski zachęca i zaleca przygotowanie tego wydarzenia w wymiarze indywidualnym i rodzinnym. Ta nowa konieczna forma, pozbawiona poniekąd tej zewnętrznej otoczki, pozwala skoncentrować na tym, co jest najważniejsze, a właściwie na Tym, który jest najważniejszy, który jest Bohaterem nie tylko pierwszej, ale w ogóle Komunii św. – podkreślił ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Kuria przypomniała również, że aktualnie obowiązujące zasady sanitarne należy uwzględnić przy okazji przeprowadzanych „zasadniczo w kościele” spotkań modlitewno-formacyjnych dla dzieci i rodziców, a także podczas spowiedzi świętej.

Reklama

Podobne decyzje w innych diecezjach

W komunikacie do wiernych bp Marek Solarczyk stwierdził, że „należy roztropnie zwiększyć ilość dni i godzin przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej”. Ponadto „terminy i zasady przeżywania uroczystości mają ustalić duszpasterze w porozumieniu z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii”.

Teraz głos zabrali duszpasterze. Już teraz wiadomo, że pandemia koronawirusa wpłynie na jakość przeżywania i doświadczania przez dzieci przystępujące do I Komunii Świętej. Uroczystości będą odbywać się w mniejszych grupach lub wręcz indywidualnie.

Z kolei w diecezji sandomierskiej  zdecydowano, że księża nie mogą odmówić chęci indywidualnego przyjęcia tego sakramentu.

Reklama

Księża proboszczowie oraz ich współpracownicy, którzy przygotowują uroczystość komunijną, zobowiązani są postępować zgodnie z przepisami sanitarnymi wydanymi przez władze świeckie oraz z wolą rodziców dzieci bądź ich prawnych opiekunów. Wskazane jest także uwzględnienie opinii Sanepidu.

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę