Nasze projekty

Kobiety po chorobie nowotworowej piersi spotkają się na Jasnej Górze

Połączyła je walka o życie nie tylko swoje, ale i innych. Już 27. raz na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi.

fot. Anna Tarazevich, pexels.com/episkopat news, flickr,com

W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, codziennie ponad pięćdziesiąt Polek dowiaduje się o chorobie, a piętnaście każdego dnia umiera. O ile w Europie liczba zachorowań wzrasta, ale śmiertelność maleje, to niestety w Polsce przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, zwiększa się także śmiertelność.

Październik to od lat miesiąc walki z rakiem

Pielgrzymki do jasnogórskiego sanktuarium są dla uczestniczek-Amazonek czasem modlitwy o zdrowie, wolę walki i zawierzeniem swojego życia i bliskich Maryi. Przesłanie jakie dziś płynie z tego miejsca to nie tylko zapewnienie o miłości, pokoju i solidarności także z rodzinami chorych, ale to też prośby o zdrowie dla wszystkich kobiet, które podejmują tę walkę. Pielgrzymka jest też wielką manifestacją zdrowia i pokazaniem, że jesteśmy i działamy dla innych – powiedziała Krystyna Wechman z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Podkreśliła, że z niepokojem obserwuje malejącą liczbę kobiet zgłaszających się na badania kontrolne i przekonuje, że te kilka minut może uratować życie. Rodzina dla wszystkich jest najważniejsza. Kobiety dbają o męża i dzieci, żeby nie byli głodni i by byli zdrowi, ale często zapominają o sobie. A zdrowa kobieta to bezpieczna rodzina – apelowała. Zauważyła, że z darmowych badań mammograficznych mogą korzystać kobiety już od 45 roku życia choć zachęca, żeby już po 25 roku życia sprawdzać swoje zdrowie. Dodała, że warto, aby samemu się badać, uprawiać sport i dbać o dietę.

Choć udało nam się rozszerzyć wzrost wieku wśród badanych to zmalała liczba kobiet, które korzystają z mammografii. One boją się badać, bo boją się usłyszeć złą diagnozę, ale muszą pamiętać, że dzięki temu mogą wcześniej wykryć chorobę, uratować swoje życie i mieć szczęśliwą rodzinę – wyjaśniała.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Irena Santor wspomina walkę z nowotworem: tak łatwo jest przestać być

Kiedy spotkanie kobiet na Jasnej górze?

Krystyna Wechman z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych przypomniała, że październik od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchodzonym przez międzynarodowe organizacje prozdrowotne. Badajmy się, odrzućmy strach. Zdrowie jest w naszych rękach – zachęca.

Amazonki z całej Polski zjednoczą się na wspólnej modlitwie w sobotę, 5 października, pod hasłem „Przez Maryję do Jezusa”. Jej centralnym punktem będzie Eucharystia o godz. 11.00 przed Szczytem i Akt oddania Matce Bożej.

Reklama

Pielgrzymkę w jasnogórskim sanktuarium zakończy Droga Krzyżowa na Wałach o godz. 12.30. Organizatorzy na Jasną Górę zapraszają wszystkich zmagający się z nowotworami, ale także ich rodziny i przyjaciół.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja