Nasze projekty

“Karmił się Słowem Boga i z nim przeszedł na drugi świat”. Wspólnota akademicka pożegnała ks. prof. Michała Drożdża

“Gdy odnaleziono ciało ks. Michała w pokoju, Pismo Święte otwarte było na Księdze Daniela, na fragmencie o Michale Archaniele" - powiedział w homilii ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Fot. JP2TV/YouTube

We wtorek, 20 czerwca o godzinie 11.00 w kolegiacie św. Anny w Krakowie została odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. prof. Michała Drożdża. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Drogi Księże Michale, nie dokończyliśmy prezentacji twojego studium: “Jan Paweł II. Dziedzictwo przyszłości”. Niech ta prezentacja niedokończona pozostanie testamentem, do którego będziemy powracać. Święty papież, któremu byłeś oddany w swojej pracy naukowej niech cię przedstawi Chrystusowi, abyś otrzymał wieczną nagrodę w Królestwie Niebieskim – mówił kard. Dziwisz.

CZYTAJ: Nie żyje ks. prof. Michał Drożdż. „Nie ustawał w swojej pracy nawet mimo ciężkiej choroby”

“Bóg dał mu wiele talentów, a on je wszystkie rozwinął”

Trzeba być człowiekiem wielkiej wiary, kiedy ufa się w Zmartwychwstanie w czasach ostatecznych. O tym z mocą dzisiaj przekonuje nas Prorok Daniel. Takim człowiekiem był właśnie ksiądz dziekan Michał, którego trumnę otaczamy w modlitewnym skupieniu – mówił w homilii ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

Reklama

Rektor UPJPII opierając się na ulubionych tekstach z Pisma Świętego śp. ks. Michała, przywołał trzy lekcje, jakimi na co dzień żył i jakie pozostawił śp. ks. Michał Drożdż. Bóg uzdolnił go do dawania świadectwa, dał mu wiele talentów a on je wszystkie rozwinął. Na Jego chwałę – Bożą – zaznaczał. Podkreślił, że ks. Michał był zawsze zaintrygowany tajemnicą życia po śmierci. Powtarzał często, że to fascynujące, że to najbardziej strzeżona tajemnica Boga, i Bóg ani rąbka tej tajemnicy nam nie ujawnił, że tam musi być wspaniale. 

Ks. Robert Tyrała wskazał, że ks. Drożdż wszystko co robił – robił zawsze dla dobra innych. Wszystkie poszukiwania Boga w swoim życiu, poszukiwania mądrości nie z tego świata kierowało naszym zmarłym kapłanem w działaniach na rzecz innych, dla ich dobra. By wymienić Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, Radę Doskonałości Naukowej, Radę Mediów i Komunikacji, Radę Naukową Konferencji Episkopatu Polski i wiele innych. Ale nade wszystko jako wychowawca i autorytet dla wielu pokoleń studentów i doktorantów, można go określić jako człowieka dobrego, z sercem na dłoni. Do końca wytężonej pracy nad sobą i dla innych. Zawsze szukał u innych dobra, do końca każdemu dawał szansę, miał dla każdego czas.

“Możemy mieć pewność, że Bóg odpłacił mu pełnią miłości na wieki”

Pomimo swojej choroby, ks. Michał Drożdż do końca służył drugiemu człowiekowi.

Reklama

W ostatnim okresie, gdy walczył z chorobą i było coraz ciężej nieść ten krzyż cierpienia, nigdy nie ustawał, był wierny do końca. Może więc teraz już wie o czym mówił do nas przed chwilą św. Paweł: “Czego oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg dla tych, którzy go miłują”. On już, ufamy widzi, słyszy, jego serce pojmuje to, co Bóg dla niego przygotował. Bo on go miłował. Możemy więc mieć pewność, że Bóg odpłacił mu pełnią miłości na wieki i już pewnie wie, że tam jest wspaniale.

Ksiądz Michał niezwykle cenił sobie pokój. Powtarzał, że w słowach “Jam zwyciężył świat”, czasownik zwyciężył jest w czasie przeszłym. I właśnie to ma być dla nas bardzo pocieszające. Zwyciężył świat – podkreślał ks. Tyrała. Można postawić i wręcz trzeba to pytanie: jak to się stało, że tak wytrawny filozof i teolog poszedł w stronę mediów i ta dziedzina stała się jego tożsamością i domeną. Bo pewnie w tym właśnie widział wielką szansę na głoszenie i to z mocą, przez radio, telewizję, internet i współczesne środki komunikacji społecznej dobrej nowiny do wszystkich na całym świecie. I pewnie chciał wydać nam swój ostatni akademicki wykład, mówiąc: nie lękajcie się! Bóg jest z nami! On zwyciężył świat. Jeśli on z nami, to któż przeciwko nam. To jest dla nas pocieszające.

ZOBACZ TEŻ: Do każdego zwracał się po imieniu. Ks. prof. Michała Drożdża wspominają studenci i absolwenci UPJP2

Reklama

“Dziękujemy Ci za miłość”

Rektor przywołał także słowa śp. ks. Michała Drożdża, które wygłosił przy okazji ubiegłorocznych życzeń wielkanocnych. Podczas życzeń na Wielkanoc w nagrywanym przez naszą – jego – telewizję uczelnianą JP2 TV powiedział: “Życie zwycięży, jak mówił nasz patron św. Jan Paweł II. Życie zwycięży, bo po stronie życia jest Bóg. Obyśmy wszyscy byli ludźmi nadziei. Pośród wszystkich naszych trosk, cierpień i może czasem trudnych chwil codziennego życia, obyśmy mieli świadomość, że po tajemnicy Wielkiego Piątku, jest poranek wielkanocny, że jaśnieje nam nadzieja zmartwychwstania, nadzieja życia.

Ksiądz rektor w kilku słowach podziękował także śp. ks. Michałowi za jego życie, świadectwo i zaangażowanie. Michale drogi, dziękujemy Ci za miłość do Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, za twoją tytaniczną pracę, za służbę ponad siły. Dziękujemy Bogu, że pośród nas byłeś Jego śladem. Dziękujemy za twój uśmiech, dobroć i mądrość. Dziękujemy, że wypełniłeś do końca swoją misję i zadanie, które Bóg przed tobą postawił. I my dzisiaj w tej kolegiacie św. Anny, twoim kościele prosimy Miłosiernego Jezusa słowami dzisiejszego psalmu: “niech dobroć i łaska pójdą za naszym zmarłym bratem, niech zamieszka w domu Pana po najdłuższe czasy.”

Ksiądz profesor Michał Drożdż zmarł 15 czerwca po ciężkiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w środę, 21 czerwca o godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Żeleźnikowej Wielkiej, koło Nowego Sącza.

zś,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę