Po ciężkiej chorobie w wieku 65 lat zmarł w czwartek ks. prof. Michał Drożdż, teolog, filozof i medioznawca, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ksiądz profesor Michał Drożdż był jednym z założycieli kierunku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a także inicjatorem organizowanej co roku na UPJPII Międzynarodowej Konferencji Etyki Mediów.
„Bycie dziennikarzem to wspaniałe powołanie”
Etyce mediów poświęcił wiele wykładów, książek i programów radiowych. Dziennikarstwo powinno opierać się na dwóch fundamentach – prawdzie i uczciwości mówił Radiu RDN Małopolska i Nowy Sącz, które tworzył prawie 30 lat temu.
Wszyscy, którzy chcą być godni miana bycia dziennikarzem powinni zachować te zasady. Bycie dziennikarzem to wspaniałe powołanie i zadanie dla dobra innych. W świecie mediów pracujemy dla dobra innych, których nie znamy, a którzy nas słuchają, czytają, oglądają i powinniśmy mieć elementarne poczucie odpowiedzialności, że to co przekazujemy będzie służyć ich dobru – powiedział w archiwalnym wywiadzie.
Ks. prof. Michał Drożdż przez wiele lat był dyrektorem programowym rozgłośni diecezji tarnowskiej. Jego przyjaciel, pierwszy dyrektor Radia Dobra Nowina ks. Ryszard Piasecki mówi, że media były ważne w życiu ks. Drożdża.
Zaskoczeni jesteśmy tą śmiercią. Ks. Michał chorował od prawie dwóch lat, zmagał się z chorobą, pracując. To był mój przyjaciel, z którym dzieliliśmy trudy tworzenia diecezjalnego radia. Był człowiekiem pełnym wiary, miał dar matematycznej precyzji. Cieszył się darem dobroci, był wrażliwy na ludzki los, biedę. Napisał wiele ciekawych książek o mediach. One stały się dla niego zadaniem. Szkoda, że nie dokończył tak wielu rozpoczętych spraw – mówi ks. Piasecki.
Przeczytaj również
„To ogromny cios”
Mimo choroby ks. Michał Drożdż był zaangażowany w pracę V Synodu Diecezji Tarnowskiej i Komisji ds. Mediów. Był głównym autorem synodalnego dokumentu na temat mediów, w którym nakreślił ich rolę i zadania na przyszłość.
Mieszkał w Tarnowie, pracował w Krakowie. Jak czytamy na stronie UPJPII cała społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest pogrążona w żałobie. Utrata tak wybitnej i inspirującej osoby, jaką był Ks. prof. Michał Drożdż, jest dla nas ogromnym ciosem. Wspominamy jego niezmierzone oddanie pracy naukowej, nieoceniony wkład w rozwój naszej uczelni i niezłomną postawę duchownego. Nie ustawał w swojej pracy nawet mimo ciężkiej choroby. Prosimy Boga o wieczne światło i odpoczynek dla Jego wiernego sługi. Niech jego dobroć, mądrość i poświęcenie pozostaną z nami jako żywe przesłanie i inspiracja.
Podczas odbywającego się w dniach 12-14 czerwca 2023 r. 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim biskupi powołali ks. prof. Michała Drożdża do grona konsultorów Rady ds. Mediów i Komunikacji Społecznej.
Ksiądz Michał Drożdż urodził się 19 lutego 1958 w Nowym Sączu. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 r. z rąk bp. Jerzego Ablewicza. W tym samym roku na Wydziale Teologicznym ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uzyskał magisterium z teologii na podstawie pracy pt. „Spór między idealizmem a realizmem w mechanice kwantowej według Henryka Mehlberga”, napisanej pod kierunkiem ks. doc. dra hab. Michała Hellera. Ukończył Journalism nad Social Communications na Politechnice Federalnej w Zurychu.
W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii (specjalność filozofia przyrody) na podstawie dysertacji „Faktyczność i możliwość. Interdyscyplinarna analiza koncepcji struktury czasu Carla Friedricha von Weizsäckera w ramach jego integralnego systemu myślenia” w Uniwersytecie Leopolda Franciszka w Innsbrucku. Stopień doktora habilitowanego nauk o mediach i komunikacji społecznej nadał mu Uniwersytet Katolicki w Rużomberku w 2007 r. na podstawie rozprawy „Logos i ethos mediów. Dyskurs paradygmatyczny filozofii mediów”. W 2020 r. otrzymał tytuł profesora nauk społecznych.
Zainicjował organizowaną przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Międzynarodową Konferencję Etyki Mediów. W 2011 r. zorganizował na tej uczelni IV European Central Communication Forum. W latach 1993-2005 był dyrektorem programowym RDN Małopolska, a w okresie od września 1993 do sierpnia 1997 również Wydawnictwa Biblos. Był redaktorem naczelnym „Studia Socialia Cracoviensia”. Specjalizował się w filozofii mediów i komunikacji, teorii dziennikarstwa, filozofii kultury i aksjologii komunikowania.
Ks. prof. Drożdż był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, przewodniczącym Sekcji Aksjologii Komunikowania PTKS, zastępcą przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej oraz członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Był także członkiem Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2019-2024, członkiem Rady Naukowej i Rady ds. Mediów Konferencji Episkopatu Polski oraz sekretarzem Tarnowskiego Koła Teologicznego i Asystentem Kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie. Był członkiem Zespołu ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Od października 2017 r. pełnił funkcję delegata ds. mediów Diecezji Tarnowskiej. W listopadzie tego samego roku został mianowany przewodniczącym Naczelnego Sądu Dziennikarskiego w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W 2019 r. został członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji.
W 2019 r. został Archidiakonem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, w której jako kanonik zasiadał od 2001 roku.
W dniu 28 kwietnia 2021 r. został wybrany członkiem Rady Programowej Telewizji Polskiej na okres czteroletniej kadencji.
kh, KAI/Stacja7