Nasze projekty

Kard. Stanisław Dziwisz oraz ks. Franciszek Blachnicki otrzymają tytuły honorowych profesorów

Kard. Stanisław Dziwisz i - pośmiertnie, ks. Franciszek Blachnicki zostaną ogłoszeni honorowymi profesorami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydarzenie odbędzie się 9 października na KUL i będzie transmitowane online.

fot. Archidiecezja krakowska, flickr.com/domena publiczna/wikipedia.org

Uroczystość poprzedzi debata akademicka zatytułowana „Kard. Wojtyła i ks. Blachnicki – prorocy wolności w czasach zniewolenia”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL. Rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski przekaże dyplom z tytułem Honorowego Profesora KUL wieloletniemu współpracownikowi św. Jana Pawła II kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz, pośmiertnie, ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Debata ma służyć pogłębieniu wiedzy o różnych aspektach działalności tych dwóch wielkich, związanych także z KUL-em, postaci w historii Kościoła i Polski. Zagadnienia, które podejmą eksperci to myśl i strategia ewangelizacyjna kard. Wojtyły i ks. Blachnickiego, w tym także duszpasterstwo młodzieży i rodzin, wzajemne relacje tych dwóch duchownych, a także stosowana wobec nich inwigilacja i represje komunistycznych władz. Będzie też mowa o aktualności przesłania papieża Polaka i twórcy ruchu oazowego.

ZOBACZ TEŻ: Czy ksiądz Blachnicki może być męczennikiem?

Reklama

Spotkanie, które poprowadzi red. Rafał Patyra, będzie transmitowane online w mediach społecznościowych KUL, m.in. na kanale KUL na You Tube.

W dyskusji udział wezmą: dr Marek Lasota – historyk, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, dr Robert Derewenda – dyrektor IPN w Lublinie, wykładowca KUL, gen. Andrzej Kowalski – były funkcjonariusz służb specjalnych, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, ks. Marek Sędek – moderator generalny Ruchu Światło-Życie, Urszula Pohl – odpowiedzialna główna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, który jest żeńskim instytutem świeckim na prawie diecezjalnym, założonym w 1958 r. przez ks. Franciszka Blachnickiego.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę