Jest najmłodszym profesorem w historii! Mateusz Hołda otrzymał ten tytuł przed „trzydziestką”

29-letni Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest pierwszym naukowcem w Polsce, któremu nadano tytuł profesora przed ukończeniem 30 roku życia.

fot. Jagielloński UJ/Twitter

Mateusz Hołda jest kardiomorfologiem, zajmuje się układem sercowo-naczyniowym, a pracę w klinice łączy z pracą badawczą.

4 lipca prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

„To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek” – napisał w mediach społecznościowych prof. Mateusz Hołda.

Reklama
Reklama

Mateusz Hołda jest pierwszym polskim naukowcem, który otrzymał tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. Dotychczas najmłodszym profesorem był Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który otrzymał nominację w wieku 35 lat.

Kariera naukowa Mateusza Hołdy od samego początku wzbudza podziw, ponieważ pracę doktorską obronił jeszcze na ostatnim roku studiów magisterskich w 2017 roku. Po trzech latach otrzymał stopień doktora habilitowanego.

Reklama
Reklama

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się niemal sto publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych.

kh, www.uj.edu.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę