Bp Tyrawa: Celem uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy

- Celem uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy - mówił podczas ogólnobydgoskiej inauguracji roku akademickiego w Bazylice Królowej Męczenników biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Głównym organizatorem modlitwy, w której uczestniczyli rektorzy, wykładowcy oraz studenci państwowych i prywatnych uczelni był Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy.

– Każdy profesor jest zobowiązany do wierności prawdzie. Profesor, który postawił sobie jakieś inne cele ponad prawdę, w sensie moralnym przestaje być profesorem wyższej uczelni, choćby posiadał uprawniające go do tego dyplomy – powiedział biskup.

Według niego, gdy profesorowie nie odnoszą się do prawdy jako najgłębszej potrzeby własnego intelektu i gdy ta prawda ich nie przemienia, uniwersytet przestaje być uniwersytetem. – Jeśli więc istnieje taka potrzeba, uniwersytet winien mieć odwagę głoszenia prawd niewygodnych, które nie schlebiają opinii publicznej, ale są niezbędne dla obrony autentycznego dobra człowieczeństwa – mówił.

Reklama
Reklama

Biskup zwrócił również uwagę na dwa prądy zagrażające misji wyższych uczelni. To utylitaryzm czyli ograniczanie zainteresowania i przedmiotu studiów do dziedzin wiedzy, z którymi łączą się korzyści materialne, postęp ekonomiczny, techniczny oraz zdrowie. Zaniedbywane są za to problemy dotyczące podstawowych kwestii życia ludzkiego, takich jak cel człowieka, dobro i zło. Drugim prądem, któremu należy stawić czoła, jest relatywizm czy raczej kultura, która czyni z relatywizmu prawdy i dobra swoje credo.

Reklama
Reklama

Diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz przypomniał słowa z encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, że: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. – Wiara jest niezbędnym dopełnieniem rozumu. Jest tą drugą szyną torów, które – biegnąc równolegle obok siebie – prowadzą nasze życiowe pociągi. Dzięki temu możemy bez większych turbulencji dojechać do kolejnych stacji. Cieszymy się, że każdego roku przy ołtarzu stają ludzie nauki – wykładowcy i studenci, którzy w ten sposób obdarowują się nawzajem wiedzą i mądrością – podkreślił ks. Buchholz.

W bazylice modliła się Alicja Urban, która przyznała, że ze względu na ogrom nauki oraz natłok codziennych obowiązków musi dzielić czas „na małe fragmenty”. – Inauguracja roku akademickiego jest dla mnie idealną okazją, by powiedzieć Bogu: nie wiem, jak będzie wyglądało moje życie dzisiejszego wieczora. Oddaję Ci więc wszystko, co mam, Ty się tym zajmij i poprowadź mnie tak, jak Ty chcesz – mówiła studenta medycyny.

Reklama

jm / Bydgoszcz

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę