Nasze projekty

Jasna Góra przygotowuje się do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Dziś zaczyna się nowenna

Dziś na Jasnej Górze rozpoczynają się duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów sprawowana będzie msza święta ze specjalnymi kazaniami, które wygłosi bp Michał Janocha.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/Twitter

Tę nowennę ks. prof. Janusz Królikowski nazywa „Szkołą wytrwałości”. Zdaniem przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego dziewięciodniowa modlitwa „ma nam uświadomić, że nie okazyjnie mamy kierować się do Boga, Matki Najświętszej, ale z wytrwałością”.

Teolog przypomniał też o jednoczącym Polaków charakterze święta Matki Bożej Częstochowskiej, co wiąże się także z tradycją, z której ono wyrosło. Nowenna i uroczystość 26 sierpnia mają przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszej Ojczyzny.

W okresie rozbiorów, przez cały XIX wiek Jasna Góra jednoczyła Polaków i właśnie już pod tego koniec czasu podjęto intensywne starania, aby to święto wprowadzić, a w które angażowało się szereg wybitnych Polaków i świętych jak abp Józef Bilczewski, abp Józef Sebastian Pelczar czy bł. Honorat Koźmiński – powiedział ks. Królikowski.

Polska niepodległa po 1920 r. to święto Matki Bożej Częstochowskiej przyjęła jako punkt odniesienia nie tylko dla życia wspólnot kościelnych, diecezji, ale podjęła jego wymiar narodowy, który jest kontynuowany – zaznaczył mariolog.

Kazania wygłosi biskup Michał Janocha

Msze święte z nowenną celebrowane będą o godz. 18.30 na szczycie Jasnej Góry. Uczestniczyć w nich będą głównie mieszkańcy archidiecezji częstochowskiej, której jasnogórska Maryja jest patronką. Wierni będą pielgrzymować pieszo ze swoich parafii. Częstochowianie podkreślają, że to czas by i oni mogli „zasmakować” pątniczego trudu. Kazania wygłosi w tym roku warszawski biskup pomocniczy Michał Janocha.

Reklama

W czasie nowenny na Jasną Górę przybędą też kolejne duże pielgrzymki piesze m.in. z Opola, Gliwic, Łodzi i Tarnowa. Ta ostatnia kompania, jedna z największych, dziś wyruszyła na pątniczy szlak.

W sumie na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przyjdzie ponad 80 pielgrzymek.
Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę