Nasze projekty

Jak przedłużyć Światowe Dni Młodzieży?

O tym, co zrobić, żeby w Polsce pozostał „efekt Światowych Dni Młodzieży”, dyskutowała 18 kwietnia wieczorem Rada Społeczna przy Biskupie Płockim. Przewodniczył jej bp Piotr Libera.

Uczestnicy spotkania w domu biskupim zwracali uwagę, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce i diecezji płockiej wyzwalają wiele energii, są bardzo zróżnicowane, stanowią potencjał na przyszłość. Przypomnieli, że między innymi o tym mówiono w Płocku podczas niedawnych Dni Pastoralnych, z udziałem księży i świeckich z całej diecezji.

W Kościele płockim za organizację ŚDM odpowiadają Parafialne Centra ŚDM, które powstały w diecezji w 2014 r. Rok później, 29 marca 2015 r., odbył się Synod Młodych. Efektem jego pracy jest dokument, zamieszczony w Księdze 43. Synodu diecezji płockiej. Poza tym w diecezji działa Biuro Diecezjalne ŚDM, kieruje nim ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny koordynator ŚDM.

„Trzeba podtrzymać aktywność, która spowodowały przygotowania do ŚDM – przekonywali członkowie Rady Społecznej. – Imprezy związane ze ŚDM są organizowane z dużą wyobraźnią. Ich inicjatorzy mają świadomość, że to jedyne tego rodzaju spotkanie na świecie, przeżycie `żywego` Kościoła, którego istotą jest zgromadzenie się wokół Chrystusa oraz następcy św. Piotra – papieża Franciszka”, stwierdzali uczestnicy spotkania.

Reklama

Zwracali też uwagę na ogromną rolę, jaką pełnią animatorzy i wolontariusze ŚDM. Ich działania powinny być kontynuowane także po ŚDM: „To wielkie wyzwanie, aby podtrzymać zapał ŚDM, bo łatwiej jest osiągnąć sukces, niż przedłużyć jego skutki” – podkreślili członkowie Rady.

Była także mowa o diecezjalnych akcjach ŚDM: akcji „Napełnij Dzban”, czyli zbiórce środków na przyjazd do Polski na ŚDM młodzieży, której na to nie stać (druga edycja odbędzie się w diecezji 24 kwietnia) oraz „ L-4”, polegającej na tym, ze chorzy modlą się za ŚDM.

Członkowie Rady stwierdzali też, że organizacja ŚDM jest okazją do „pozytywnego współdziałania”: Kościoła, władz państwowych i samorządowych. Ta współpraca może pełnić istotną rolę społeczną.

Reklama

W Radzie Społecznej, powołanej przez bp. Piotra Liberę, zasiada dziesięciu przedstawicieli świata nauki, medycyny, oświaty, mediów i parlamentu. Przewodniczącym Rady jest ks. prałat prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, teolog moralista i etyk, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w płockim Wyższym Seminarium Duchownym.

Celem gremium jest reagowanie na wydarzenia i zjawiska, odnoszące się do różnych przejawów życia społecznego, gospodarczego, eklezjalnego. Rada publikuje oświadczenia, dotyczące najważniejszych wydarzeń w społeczeństwie i Kościele. Ostatnio opublikowany dokument dotyczył stanowiska w sprawie przyjmowania uchodźców.


eg / Płock

Reklama

wklejka2016kwiecien

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę