Nasze projekty

„Jak być protestantem skoro Jezus chce jedności?”

Do przejścia na katolicyzm przekonał mnie Jezus, Jego modlitwa arcykapłańska: aby wszyscy stanowili jedno – wyznał Mark Galli, do niedawna jedna z czołowych postaci amerykańskich wspólnot ewangelikalnych i redaktor naczelny miesięcznika „Christianity Today”. 13 września przyjął wiarę katolicką.

Mark Galli na łamach tygodnika „The Catholic Herald” ujawnił genezę swej decyzji. Wskazał na modlitwę Jezusa o jedność swych uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy. Biorąc pod uwagę, że słowa te Jezus wypowiada tuż przed swoją śmiercią, należy traktować jako Jego ostatnią wolę, testament. To jasne, że tym, czego Jezus pragnie najbardziej, jest jedność Jego uczniów – pisze Galli.

https://twitter.com/Markotyn/status/1308143516107911171

Przypomniał, że w dobie reformacji Kościół pod wieloma względami był zepsuty. Odchodzący z niego protestanci łatwo mogli uzasadnić swój gniew względem Kościoła. Dziś jednak, 500 lat później, sytuacja jest już całkiem inna. Kościół się zreformował i wyjaśnił swe nauczanie, które w XVI w. mogło budzić zamęt. Wiele istotnych kwestii, które wtedy nas dzieliły, dziś nie ma już znaczenia – wyjaśnia Galli, odwołując się między innymi do katolicko-luterańskiej deklaracji o usprawiedliwieniu. – Po przeczytaniu tego i wielu innych dokumentów, w tym nauczania Soboru Watykańskiego II, nie mogę znaleźć w katolickim nauczaniu niczego, co mogłoby być wystarczającym powodem dla mojej separacji – pisze były protestant.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Pastor z Indii wrócił na łono Kościoła katolickiego dzięki wizji

Przyznaje, że nie ze wszystkim jest mu się łatwo pogodzić w Kościele katolickim. Nikt jednak nie domagał się od niego doskonałej wiary, a jedynie woli, by żyć zgodnie z dyscypliną Kościoła i całym jego nauczaniem. Mark Galli podkreśla, że to właśnie Kościół katolicki został założony przez Chrystusa, a on nie może się dłużej od niego dystansować, bo nie potrafiłby tego uzasadnić.

Mark Galli nie jest pierwszym znanym protestantem, przechodzącym na katolicyzm. Wiosną 2014 roku o swojej konwersji poinformowali szwedzki pastor Ulf Ekman i jego żona Birgitta. Ekman był założycielem neozielonoświątkowego Kościoła Livets Ord (Słowo Życia), który prężnie działał w Szwecji i Rosji. Swoją drogę do Kościoła katolickiego opisał w książce, wydanej w Polsce pod tytułem „Wielkie odkrycie. Nasza droga do Kościoła katolickiego”. Wcześniej głośnej konwersji dokonał Scott Hahn, amerykański pastor prezbiteriański, wykładowca akademicki. O swoim nawróceniu opowiedział w napisanej wspólnie z żoną Kimberly książce „W domu najlepiej. Nasza droga do Kościoła katolickiego”.

Reklama

Reklama

ah, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę