Jak bije Dzwon Zygmunta? Zobacz niezwykłe nagranie z wieży

Dokładnie 500 lat temu 13 lipca 1521 roku krakowianie po raz pierwszy usłyszeli dźwięk Dzwonu Zygmunta. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące, jak bicie dzwonu wygląda z wieży Zamku Wawelskiego.

fot: Facebook.com/Archidiecezja Krakowska

Transmisję z bicia Dzwonu Zygmunta przeprowadziła Archidiecezja Krakowska.

Dzwon został odlany w Krakowie w 1520 roku, a rok później, 13 lipca 1521 roku, zawieszono go w jednej z wież obronnych Zamku Królewskiego na Wawelu.

Reklama
Reklama

Dzwonów w Polsce dostatek, ale Zygmunt jest tylko jeden. Stanisław Wyspiański w „Weselu” włożył w usta Stańczyka porównanie wzniesienia Zygmunta na wieżę do wschodu słońca. Dzwon świeci nam od 500 lat jako najważniejszy dzwon w Polsce (…). Nie znamy daty dziennej odlania dzwonu Zygmunt, natomiast znamy trzy daty towarzyszące jego zawieszeniu: 28 czerwca 1521 roku – transport dzwonu na Wawel, 9 lipca – jego wyniesienie na wieżę i 13 lipca – wspomnienie św. Małgorzaty, bardzo wtedy czczonej, jako dzień pierwszego dzwonienia Zygmunta – mówi ks. prof. Jacek Urban, dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Do prawidłowego uruchomienia dzwonu potrzeba równoczesnej pracy 12 osób, które ciągną za liny. „Zygmunt” waży 13 ton, a jego dźwięk można usłyszeć aż do 30 km. Jest uruchamiany w czasie świąt liturgicznych oraz w ważnych dla Polaków chwilach.

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę