Nasze projekty

„Integralne spojrzenie na całość liturgii słowa”. Za nami prezentacja książki „Jutro Święto”

"Jutro Święto" to już czwarta książka z bestsellerowego cyklu „Jutro Niedziela”, której autorami są ks. Przemysław Śliwiński oraz ks. Marcin Kowalski. Wprowadza w liturgię najważniejszych uroczystości oraz wybranych świąt i wspomnień. Prezentacja tomu odbyła się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

fot. Katolicka Agencja Informacyjna/youtube.com

W prezentacji udział wzięli: ks. Przemysław Śliwiński – autor; ks. Marcin Kowalski – autor; s. Judyta Pudełko – dyrektor Szkoły Biblijnej Collegium Joanneum; o. Michał Legan OSPPE – kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. Wydarzenie poprowadził Marcin Przeciszewski – prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

S. Judyta Pudełko, podkreślając, że jest czytelnikiem i jako biblistka i jako osoba modląca się słowem Bożym, krótko zaprezentowała serię, wskazując na jej wyjątkowość na rynku wydawniczym.

Pierwszą kwestią, na którą zwróciła uwagę, jest tytuł, a konkretnie – odniesienie do dni świątecznych. Jako osoby wierzące potrzebujemy dobrego przeżycia dni świątecznych, czyli pogłębienia więzi z Jezusem Chrystusem, co się dzieje w liturgii – mówiła.

Reklama

Druga i trzecia wyjątkowa cecha publikacji wynika wg. s. Pudełko z „obdarowania” autorów – biblisty i dziennikarza. Część biblijna stanowi wskazanie na symfonię i spójność liturgicznych fragmentów Biblii, prowadzącą do spotkania z żywym Bogiem mówiącym przez słowo. Otrzymujemy integralne spojrzenie na całość liturgii słowa – podkreśliła biblistka z Akademii Katolickiej w Warszawie. Jak dodała, trzecią wyróżniającą biblijno-liturgiczny cykl cechą jest komunikatywność przekazu, nowoczesna forma, bliska zwłaszcza młodym ludziom.

Cykl przekazujący w przystępnej formie ekspercką biblijną wiedzę

Ks. Przemysław Śliwiński wspomniał genezę powstania książki, kiedy to przypadkiem spotkał się z ks. Kowalskim w Nowym Jorku i z ich kolejnych spotkań i rozmów o Biblii zrodziła się potrzeba znalezienia odpowiedniej formy do przystępnego przekazania bogatej, eksperckiej biblijnej wiedzy. Z pomocą przyszła redakcja Stacji7, i tak powstał cykl „Jutro Niedziela”. Ks. Śliwiński podkreślił duży współudział Stacji7 w opracowywaniu koncepcji komentarzy.

Ks. Marcin Kowalski stwierdził, że wydane komentarze to synteza dziennikarsko-teologiczno-biblijna. Podkreślił, że w pracy nad książką korzysta się z zalecanej przez Papieską Komisję Biblijną metody historyczno-krytycznej. Sięgamy po aparat historyczny, by wydobyć znaczenie tego, co Bóg wypowiedział w historii – mówił. Wskazał także na głębię i wartość języków oryginalnych.

Reklama

Biblista podkreślił, że książki mają służyć Kościołowi, a także przybliżył chrześcijańską ideę świętowania, nawiązując także do żydowskiej tradycji szabatu i nauczania Benedykta XVI. Świętowanie chrześcijańskie zwraca czas Bogu. To dar Boga. Dzięki świętowaniu człowiek zanurza się w czasie Bożym – mówił ks. Kowalski podkreślając, że historia Boża promieniująca na naszą historię nadaje jej sens.

„Słowo Boże działa jak ziarno”

O. Michał Legan przyznał, że od samego początku korzysta z publikacji i jest jej wielkim fanem. Podziękował za przystępną formę, oraz że zdecydowano się na książkę a nie np. aplikację. Zauważył, że dzięki temu, oprócz samej przyjemności kontaktu z książką, czytelnik uczy się Biblii, uczy się czym jest słowo Boże oczekujące spotkania.

Zwracając uwagę na tytuł powiedział, że ważne dla niego jest słowo „jutro”. Słowo Boże działa jak ziarno. Potrzebuje czasu do wykiełkowania. Trzeba dlatego przeczytać to słowo dzień przed świętowaniem, które w niedzielę czy święto jest wtedy bardziej żywe dla nasmówił. Zwrócił uwagę również na to, że cała seria odpowiada na obecną, czasem ukrytą, potrzebę mistyki u współczesnego człowieka. Chrześcijańska mistyka bierze się wprost ze słowa, ze spotkania z Osobą – podkreślił.

Reklama

Goście zabrali głos również w kontekście Niedzieli Słowa Bożego

Goście odnieśli się także do zbliżającej się Niedzieli Słowa Bożego.

Ks. Śliwiński wskazał, że ona w sposób szczególny zwraca uwagę właśnie na akcent Pisma świętego, stanowiąc zaproszenie do słuchania go.

Ks. Kowalski podkreślił wagę i miejsce słowa Bożego w liturgii, wskazując, że potrafi ono zachwycić i zaskoczyć nawet protestantów.

S. Pudełko podzieliła się kontekstem liturgicznym – niedziela ta przypada w początkowym cyklu niedziel „zwykłych”, wiążącym się z początkiem publicznej działalności Jezusa. Dla mnie to klucz, który pokazuje, że owszem słuchamy słowa i chcemy zrozumieć, ale też Bóg wchodzi do naszego życia – mówiła. Wskazała, że niedziela czy święto ma oświecać całą naszą rzeczywistość, codzienność, by Bóg był obecny w tej codzienności.

O. Legan zapewnił, że nawet najbardziej zapracowanego człowieka stać na lekturę jednego zdania Ewangelii dziennie, które ma szansę zmienić życie.

Wydana nakładem Wydawnictwa Stacja7 publikacja „Jutro Święto” „Jutro Święto” to ostatni, czwarty tom cieszącego się popularnością cyklu „Jutro Niedziela”. W poprzednich trzech latach ukazały się trzy tomy przeznaczone na poszczególne niedziele lat liturgicznych A, B oraz C. Cykl „Jutro Niedziela” zachęca do pokochania lektury Pisma Świętego. To propozycja dla osób zainteresowanych samodzielnym pogłębieniem wiedzy biblijnej, dla rodzin, chcących przygotować się do słuchania Słowa z niedzielnej liturgii, dla liderów i członków wspólnot, kręgów biblijnych, duszpasterstw i wreszcie – dla tych, którzy po prostu poszukują Boga, stawiają Mu konkretne pytania i czekają na konkretne odpowiedzi. Z serii chętnie korzystają również księża, czerpiąc z niej inspiracje do własnych homilii.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę