Nasze projekty

Ingres bp Siemieniewskiego do legnickiej katedry. „Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga”

Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – te słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane 25 lat temu podczas jego pobytu w Legnicy przypomniał również nowy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski w homilii podczas Mszy św. połączonej z ingresem do legnickiej katedry. Bp Siemieniewski mówił, że Kościół legnicki, zbudowany na fundamencie Apostołów jest rodziną, która powinna świadczyć o Bogu i Jego miłości.

Fot: Episkopat.pl

W swojej homilii bp Andrzej Siemieniewski odniósł się najpierw do symboliki katedry legnickiej. Jak podkreślił, jej strzeliste wieże są jak drogowskaz przypominający o tym, że Bóg jest, że Jego oczy zwrócone ku człowiekowi, a Jego uszy oczekują na głos modlitewnego uwielbienia. Zwrócił też uwagę, że to Lud Boży jest najważniejszym drogowskazem ukazującym Boga.

Nawiązał również do patronów katedry legnickiej – świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jak zauważył, wezwanie katedry jest znakiem, że Kościół legnicki zbudowany jest na fundamencie Apostołów i Proroków oraz, że jest częścią wielkiej rodziny Kościoła katolickiego.

W tym kontekście nawiązał do mającego się rozpocząć ogólnokościelnego synodu, którego trojakie zawołanie brzmi: komunia, uczestnictwo i misja. Czujemy się wezwani do pogłębienia potrójnej tajemnicy: komunii z Bogiem, przez Chrystusa, w Duchu Świętym, uczestnictwa z całą Tradycją oraz Magisterium Kościoła, misji na dziś i na jutro – powiedział bp Siemieniewski.

Reklama

Nowy biskup legnicki zwrócił uwagę na znaczenie Słowa Bożego, które powinniśmy odkrywać na co dzień – głosić je i wiernie przyjmować, tak, by było drogowskazem na naszej drodze do Boga. Jak podkreślił, należy czytać je wraz z całą Tradycją i Magisterium Kościoła. Mówił również o zadaniu biskupa, jakim jest troska o należyte sprawowanie Eucharystii.

Na zakończenie wspominał o patronach diecezji legnickiej – św. apostołach Piotrze i Pawle oraz św. Józefie – którzy przypominają, że Kościół jest rodziną oraz, że Kościoła nie wymyślamy sobie na nowo, ale szukając nowych dróg, uczymy się z mądrości pokoleń poprzednich.

Jak podkreślił, w rodzinie Kościoła legnickiego swoje szczególne miejsce mają ludzie starsi oraz cierpiący, dotknięci krzyżem choroby. Zwrócił również uwagę na znaczenie świadectwa osób w sile wieku, na dzieci i młodzież oraz duchowieństwo i osoby konsekrowane.

Reklama

Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – zakończył bp Andrzej Siemieniewski, cytując słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane 25 lat temu podczas homilii w Legnicy.

Biskup, doktor teologii duchowości

Bp Andrzej Siemieniewski urodził się 8 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. Został wyświęcony na kapłana 1 czerwca 1985 roku we Wrocławiu, mianowany biskupem 5 stycznia 2006 roku, konsekrowany 11 lutego 2006 roku.

Bp Siemieniewski to Profesor Nauk Teologicznych, doktor habilitowany Teologii (Duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor Teologii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Delegat KEP ds. Stowarzyszenia „Rodziny Nazaretańskie”, Delegat KEP ds. Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, Członek Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną (ds. kontaktów z Polskim forum Chrześcijańskim), Członek Rady Naukowej KEP.

Reklama

Ojciec święty Franciszek mianował bp. Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim 28 czerwca br., po przejściu na emeryturę bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Kanoniczne przekazanie diecezji nastąpiło 29 czerwca, w uroczystość patronów diecezji legnickiej – św. Apostołów Piotra i Pawła, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę