Nasze projekty

Episkopat potępia rasistowskie zachowania wobec Żydów

Zdecydowanie potępiamy raniące uczucia Braci Żydów zachowania osób zaślepionych ideologią szowinizmu i rasizmu – napisał do polskich rabinów bp Mieczysław Cisło. To reakcja przewodniczącego Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem na spalenie kukły Żyda podczas manifestacji we Wrocławiu

„W sercu nosimy wielki ból i mamy nadzieję na opamiętanie tych, którzy zioną nienawiścią wobec innego” – napisał bp Cisło.

Jego zdaniem wrocławskie wydarzenia pokazują, „jak wielka pozostaje przed nami praca nad kształtowaniem postaw tolerancji wśród młodego pokolenia, aby nie ulegało indoktrynacji ze strony nacjonalistycznych ideologów, wykorzystujących frustracje społeczne”.

Bp Cisło wskazuje, że istnieje „potrzeba pracy organicznej w Kościele” tak, aby nie zniszczyć dotychczasowego dorobku relacji katolicko-żydowskich.

Reklama
Reklama

„Jednakowo Polska jest dla Polaków jak i dla Żydów, dla których polska ziemia jest wspólną Ojczyzną. Każdy człowiek ma prawo do wyboru swojej ojczyzny” – napisał Przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Bp Cisło wyraża też radość z powodu niedawnego listu Rady Polskich Rabinów, którzy z uznaniem odebrali list polskiego Episkopatu w 50. rocznice soborowej deklaracji „Nostra aetate”. Hierarcha stwierdził, że głos rabinów jest dla osób zaangażowanych w dialog z judaizmem, wielkim impulsem do dalszego działania, aby przesłanie Nostra aetate dotarło do wszystkich katolików w Polsce.

Jak dodaje, chodzi zwłaszcza o „tych duchownych i świeckich, którzy pozostają obojętni na dialog, a nawet na, tu i ówdzie powtarzające się, ekscesy zachowań antysemickich podczas rocznicowych manifestacji, tak jak to miało miejsce we Wrocławiu w święto Niepodległości”.

Reklama
Reklama

Swój list do Michela Schudricha – Naczelnyego Rabina Polski i Symchy Kellera – Przewodniczącego Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, hierarcha kończy podpisem „Wasz Brat Mieczysław Cisło”.

Organizatorami wrocławskiej manifestacji były Obóz Narodowo – Radykalny i Młodzież Wszechpolska.


tk / Lublin

Reklama

Szustak_Plaster-miodu_500pcxPOLECAMY NAJNOWSZĄ KSIĄŻKĘ

o. Adama Szustaka OP!

„Miód dla duszy. Plaster na rany.
Jest Słowo, które może uzdrowić twoje zranienia.
Jest Miód, który może osłodzić twój ból.
Jest i cały PLASTER MIODU, bo każdego dnia Bóg chce ukoić twoje cierpienia, przyłożyć plastry swojego Słowa do twoich ran.

Cieszące się milionową publicznością rekolekcje o. Adama Szustaka otwierają oczy, pokazując, że Słowo Boże jest żywe i skuteczne. Uczą, jak zaufać i uwierzyć, że biblijne wydarzenia to nie nabożne legendy, ale konkretna rzeczywistość, która może zmienić twoje tu i teraz. Zapraszają do wspólnego czytania Pisma Świętego i modlitwy.

[odstep

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite