Nasze projekty

Dzwony w całym kraju zabrzmiały w 80. rocznicy II wojny światowej

Dzwon "Pamięć i Przestroga", a po nim dzwony w warszawskich świątyniach i w całej Polsce zabiły w niedzielę 1 września po godz. 14.00, by upamiętnić 80. rocznicę wybuchu wojny światowej.

W dzwon „Pamięć i Przestroga”, ufundowany z okazji przypadającej dziś rocznicy, uderzyli najpierw przywódcy państw zgromadzeni na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w tym prezydent RP Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.

Następnie zabrzmiały dzwony w stołecznych kościołach, a także w świątyniach w całej Polsce.

Dzwon „Pamięć i Przestroga” pobłogosławił w przeddzień warszawskich obchodów biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Reklama
Reklama

Dzwon został wykonany na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP w kontynuującej ponad 200 lat tradycji pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Wykonany jest z brązu, ma średnicę 108 cm i waży 800 kg (jego waga ma nawiązywać do 80. rocznicy).

Powierzchnia dzwonu jest ciemnoszara i matowa. Wybrzmiewa w tonacji fis/ges1. Umieszczono na nim inskrypcje „Dar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, 1 IX 2019”, „Wieluń 1 IX 1939” oraz jego imię „Pamięć i Przestroga”. Serce dzwonu powstało na Śląsku w firmie Rduch Bells & Clocks z Czernicy koło Rybnika.

Po uroczystościach dzwon zostanie ofiarowany miastu Wieluń, które jako jedno z pierwszych zostało zbombardowane 1 września 1939 r.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę