Nasze projekty

Dziś rusza Synod młodych w Warszawie-Pradze

W odpowiedzi na rzymski Synod poświęcony młodzieży diecezja warszawsko-praska rozpoczyna dziś własny Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Wiążę z nim ogromne nadzieje i proszę Was o modlitwę - mówi bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji.

Synod rozpocznie się dzisiaj, 18 września, we wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Inauguracją będzie msza św. w katedrze warszawsko-praskiej św. Floriana w Warszawie. W koncelebrze wezmą udział Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk oraz Arcybiskup SaintBoniface w Kanadzie Albert LeGatt.

– Wiążemy z tym Synodem ogromne nadzieje. Osoby przygotowujące treść Synodu będą na bieżąco informować o pracach, a już teraz bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę w Katedrze, bo od modlitwy trzeba rozpocząć – zachęca do udziału we Mszy Świętej inaugurującej Synod biskup Romuald Kamiński.

Synod Młodych Diecezji warszawsko-praskiej został powołany jako odpowiedź na rzymski Synod poświęcony młodzieży, który odbył się w ubiegłym roku. Celem jest podjęcie refleksji nad stanem duszpasterstwa osób młodych w wymiarze diecezji. Podczas prac synodalnych głos zabierze przede wszystkim sama młodzież, która będzie uczestniczyć w sesjach plenarnych w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Pierwsza z nich już w najbliższą sobotę, 21 września, o godzinie 10.00.

Reklama

W strukturach Synodu działa kilka organów. W skład Sekretariatu Generalnego wchodzą: biskup Marek Solarczyk, ksiądz Michał Dziedzic – diecezjalny duszpasterz młodzieży oraz ksiądz Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacji ŚDM. Zadaniem członków Sekretariatu było między innymi przygotowanie Synodu poprzez określenie zagadnień, które zostaną podjęte czy zorganizowanie struktur. W Komisji Głównej są osoby wybrane ze względu na pełnione funkcje diecezjalne, nominowane przez biskupa diecezjalnego oraz wyłonienie przez ruchy młodzieżowe.
Komisja ma zadania konsultacyjne przy opracowaniu Instrumentum laboris oraz Dokumentu Finalnego. Przedstawiciele młodzieży wraz z duszpasterzami działają w ramach Zespołów Parafialnych i Rejonowych. Reprezentanci rejonów będą przedstawiać efekty prac na kolejnych sesjach plenarnych.

ad, BP W-Praga/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę