Nasze projekty

Dziś poznamy nowego metropolitę gdańskiego

75. rocznicę urodzin obchodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich hierarchów, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. 75. urodziny w prawodawstwie kościelnym są szczególnym momentem. Prawo kanoniczne nakazuje każdemu biskupowi złożenie na ręce papieża prośby o rezygnację. Kanon 401 głosi: “Biskup diecezjalny, który ukończył 75 rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję”.

Z reguły 75 urodziny wyznaczają zatem zmierzch dotychczasowej posługi, chyba że papież nie przyjmie rezygnacji, polecając pełnić urząd dłużej. Tak było w przypadku metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Nawet jednak jeśli papież przyjmuje taką rezygnację, nominacja nowego biskupa jest ogłaszana jakiś czas, z reguły kilka tygodni, po ukończeniu przez jego poprzednika wieku emerytalnego.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że nominacja nowego metropolity gdańskiego zostanie ogłoszona dziś o godz. 12:00, dokładnie w dniu przejścia na emeryturę abp. Głódzia.

Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite