Czy kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc?

Za kilka dni w całym Kościele rozpocznie się Wielki tydzień, poprzedzający święta Wielkiej Nocy. Równocześnie w Polsce wzmaga się pandemia koronawirusa. Politycy i rządowi eksperci coraz częściej wspominają o możliwości zamknięcia kościołów.

Cathopic/Manuel E. Asturias

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 741 przypadkach koronawirusa, zmarło też 396 osób. Wcześniej dziennie przybywało nawet 25 tysięcy chorych.

Rządowi eksperci wspominają, że jeżeli liczba zakażeń w środę lub w czwartek przekroczy 30 tysięcy, to trzeba będzie wprowadzić całkowity lockdown. Jak wspomina prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19, wprowadzenie nowych obostrzeń jest już możliwe od tego tygodnia. Dwa tygodnie temu wprowadziliśmy obostrzenia w dwóch województwach narażonych na wzrost liczby chorych. Ona po dwóch tygodniach przestała rosnąć w dramatyczny sposób. Nasze obawy rodzi zwłaszcza ta notowana na Mazowszu i na Śląsku – ocenił prof. Horban w Polsat News. Dodał, że jeżeli przekroczymy próg 30 tysięcy zakażeń dziennie, to możliwe jest „zamkniecie Polski”. Wówczas to będzie nie tylko potencjalny, ale i realny scenariusz – uznał.

Pytany o zamknięcie kościołów, wspomniał, że jeżeli wprowadzony zostanie całkowity lockdown, to jednym z jego elementów będzie zamknięcie świątyń. Jeżeli będzie całkowity lockdown, to prawdopodobnie będą zamknięte, to już nie ma zabawy, my walczymy o życie ludzkie, a nie o różnego rodzaju przyjemności. Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że następuje wzrost zakażeń – stwierdził. O takim samym scenariuszu wspomniał na antenie Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Reklama
Reklama

Bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej napisał na Twitterze, że trudno wyobrazić sobie nowe ograniczenia w kościołach. „Trudno sobie ponownie wyobrazić tylko 5 wiernych na Triduum, czyli de facto zamknięte świątynie dla wiernych! Oby nie było takiej decyzji. Zdrowie ducha jest równie ważne jak zdrowie ciała!” – stwierdził.

Obecnie w kościołach może przebywać ograniczona liczba wiernych – to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Reklama
Reklama

ag/Polsat News/Polskie Radio/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę