Nasze projekty

Bp Muskus: miniony rok uświadomił nam, że wiara to coś więcej niż zwykłe praktyki religijne

Protesty na ulicach polskich miast, upadek ludzkich autorytetów, strach o życie i zdrowie, to wszystko czego doświadczaliśmy w minionym roku 2020. "W nowy rok wchodzimy więc w poczuciu niepewności, ale też coraz mocniej przebija się przez nią głos nadziei" - napisał na Facebooku bp Damian Muskus, składając życzenia noworoczne.

Krakowski biskup pomocniczy podkreślił, że „miniony czas sprawił, że oczywiste przestało być oczywiste, a normalność została poddana ostrej selekcji”. Doświadczyliśmy jednocześnie, że „zdrowie i życie to dar niepewny i przemijający”, za który należy dziękować Bogu. „W nowy rok wchodzimy więc w poczuciu niepewności, ale też coraz mocniej przebija się przez nią głos nadziei” – napisał.

„By ulica nie musiała być miejscem rozwiązywania problemów”

Biskup pomocniczy nawiązał również do protestów na polskich ulicach, które wybuchły po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przesłanki eugenicznej.

Reklama
Reklama

„Obyśmy dziś zrozumieli, że pokój jest zadaniem dla wszystkich. Życzmy sobie, by ulica nie musiała być miejscem rozwiązywania problemów społecznych, by protesty, które są częścią demokracji, nie raniły uczuć i przekonań religijnych, by nie niszczyły wrażliwości dzieci i młodzieży. Życzmy też sobie, by Kościół nie kojarzył się z władzą, a władza z Kościołem, bo Kościół ma Zwierzchnika, Który był, jest i będzie, a władza uzależniona jest od ludzkich wyborów” – napisał.

„Wiara to coś więcej niż praktyki religijne”

W minionym roku – jak podkreślił – doświadczyliśmy również upadku wielu ludzkich autorytetów, budowanych na władzy i prestiżu. „Życzmy dziś sobie cierpliwości i wiary w to, że Pan z największej ciemności wyprowadzi swój Kościół i obmyje go z największego brudu. Zrozumiejmy wreszcie, że to nie władza buduje autorytet, ale wierność wartościom i ideałom. Umacnia zaś go nie teoretyczna, ale praktyczna troska o biednych, słabych i skrzywdzonych” – napisał bp Muskus.

Reklama
Reklama

Zwrócił jednocześnie uwagę, że 2020 „uświadomił nam, że wiara to coś więcej niż zwykłe praktyki religijne”. „Niech fundamentem naszego dziś na nowo stanie się nauka Ewangelii, pogłębiająca nasze osobiste relacje z Bogiem i wyrażająca się w trosce o dobro bliźnich” – dodał.

Na koniec bp Muskus podkreślił, że Nowy Rok zazwyczaj kojarzy się z nadzieją i nawiązał do słów ks. Józefa Tischnera, który mówił, że „nadzieja to taki szept, który mówi: jutro będzie lepiej”. „Z tym szeptem w sercu, zawierzając się Świętej Bożej Rodzicielce, rozpocznijmy ten nowy czas” – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych, tak, jak to czyni Matka Boża

Reklama

kh/Facebook/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite