Nasze projekty

Bp Kaszak odchodzi z diecezji sosnowieckiej

Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, w którego diecezji doszło ostatnio do skandalu z udziałem księdza. Do czasu powołania nowego biskupa administratorem diecezji sosnowieckiej będzie abp Adrian Galbas - poinformowała Stolica Apostolska.

„Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z posługi biskupa sosnowieckiego. Mianował administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej sede vacante w osobie arcybiskupa katowickiego Adriana Galbasa SAC” – poinformowała w komunikacie Stolica Apostolska.

Ta decyzja może może być związana z burzliwymi wydarzeniami w diecezji sosnowieckiej w ostatnich miesiącach m.in. ze skandalem seksualnym w Dąbrowie Górniczej. W mieszkaniu jednego z księży na plebanii zorganizowano orgię z udziałem męskiej prostytutki. Gdy jedna z osób zasłabła osoby przebywające w mieszkaniu nie chciały wpuścić do środka ratowników medycznych. Bp Kaszak powołał komisję wyjaśniającą tę sprawę, natomiast prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie „nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”.

Po skandalu bp Kaszak skierował również list do księży, a później do wiernych, w którym przeprosił „wszystkich tych, którzy zostali dotknięci i bardzo zasmuceni, czy też nawet zgorszeni sytuacją mającą miejsce w Dąbrowie Górniczej”.

Reklama

W komunikacie opublikowanym na początku października kuria sosnowiecka poinformowała, że księdzu, który zorganizował orgię “grożą najcięższe kary kanoniczne” a “biskup sosnowiecki podjął decyzję o wszczęciu procedury karnej i zdecydował, dla podkreślenia bezstronności procesu, że zostanie on przeprowadzony przez kościelny wymiar sprawiedliwości spoza Diecezji Sosnowieckiej”.

To jednak nie jedyne wydarzenie w diecezji sosnowieckiej, które wstrząsnęło opinią publiczną. W marcu odkryto ciała dwóch duchownych tej diecezji – ks. Roberta Sz. i diakona Mateusza B. którzy zmarli w tragicznych okolicznościach. Ciało 26-letniego diakona z ranami kłutymi odnaleziono 7 marca przy Domu Katolickim naprzeciwko katedry w Sosnowcu. Tego samego dnia odnaleziono też ciało 46-letniego ks. Roberta Sz., który targnął się na życie skacząc pod nadjeżdżający pociąg. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 26-letniego diakona oraz targnięcia się na życie 46-letniego kapłana.

Bp Grzegorz Kaszak był biskupem diecezjalnym diecezji sosnowieckiej od 2009 roku. Ma 59 lat.

Reklama

diecezja sosnowiecka, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę