Nasze projekty

Błogosławiony ksiądz odznaczony

Złotą odznakę "Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej" otrzymał pośmiertnie błogosławiony ks. Kazimierz Sykulski, pierwszy proboszcz radomskiej katedry. Uroczystość odbyła się dzisiaj w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Odznakę z rąk Patryka Jakiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości odebrał ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz parafii katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny.

– Cieszę się bardzo, że dostrzeżono ten wymiar pracy duszpasterskiej naszego pierwszego proboszcza. Okazuje się, że obok postawy wielkiego patrioty i społecznika, posła na Sejm, ks. Sykulski poświęcił swój czas osobom przebywającym w więzieniach, sprawując funkcję kapelana – powiedział ks. Ćwiek. Przypomniał, że podczas wojny bolszewickiej był kapelanem wojskowym.

Złota Odznaka za Zasługi w Pracy Penitencjarnej to trzecie państwowe odznaczenie dla ks. Kazimierza Sykulskiego. W 1938 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a 4 lata później, pośmiertnie Order Virtuti Militari – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe, nadawane za wybitne zasługi bojowe.

Odznaka „Za zasługi w pracy penitencjarnej” to polskie odznaczenie cywilne nadawane od 1997 roku przez ministra sprawiedliwości, kiedy to zastąpiło nadawaną od 1985 roku Odznakę „W Służbie Penitencjarnej”.

Reklama

Ks. Kazimierz Sykulski urodził się 29 grudnia 1882 r. w Końskich. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu (1899-1905). Wyświęcony został w katedrze sandomierskiej 2 lipca 1905 r.
W latach 1908-1911 studiował w Akademii Duchownej w Petersburgu. Uzyskał stopień naukowy kandydata św. teologii. W 1911 r. pełnił funkcję wikariusza w katedrze i kapelana więzienia w Sandomierzu. W latach 1911-1912 był duszpasterzem w Słupi Nadbrzeżnej, a następnie był proboszczem w Skarżysku-Kamiennej (św. Józefa), Policznej, Radomiu (Opieki Najświętszej Maryi Panny – obecna katedra), Końskich (równocześnie dziekan).

Ks. Sykulski został aresztowany 1 października 1941 r. Był więziony w Radomiu, potem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie został rozstrzelany. Został beatyfikowany w gronie 108 męczenników przez Jana Pawła II dnia 13 czerwca 1999 roku.


rm / Radom

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite