Nasze projekty

Biskupi zakończyli obrady na Jasnej Górze. Rozmawiali o synodzie, ad limina i sytuacji na granicy

Episkopat Polski zakończył dwudniowe zebranie plenarne na Jasnej Górze. Podczas obrad biskupi poruszyli tematy związane z synodem, wizytą ad limina oraz kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Wizyta ad limina, która odbywała się w październiku w Rzymie, była jednym z głównych tematów obrad biskupów.

„Najważniejszym wydarzeniem były spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, podczas których Papież podejmował wskazane przez biskupów tematy, często odwołując się do własnego doświadczenia. Wskazywał, jak wsłuchiwać się w głos bliźniego, prowadzić pokorny dialog i tworzyć wspólnotę otwierającą się na działanie Ducha Świętego, zapraszając równocześnie do uczestnictwa w budowaniu Kościoła synodalnego” – napisali.

„Zachęcamy do włączenia się w prace synodalne”

Biskupi poświęcili także wiele uwagi synodowi biskupów o synodalności, który rozpoczął się 9-10 października. Hierarchowie widzą w synodzie „zaproszenie do wsłuchania się w głos Ducha Świętego kierowany dziś do Kościoła, by go odnowić, umocnić i uczynić bardziej ewangelicznym”.

„Biskupi gorąco zachęcają wszystkich wiernych, duchownych i świeckich, do odważnego i aktywnego włączenia się w prace synodalne” – czytamy w komunikacie.

Reklama

Kolejnym tematem zebrania plenarnego były sprawy polskich rodzin. Podjęto kwestię przygotowań do X Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym, które odbędzie się w dniach 22-26 czerwca 2022 r. w Rzymie. Jego tematem będzie miłość rodzinna jako powołanie i droga do świętości.

„Biskupi wyrazili wdzięczność wszystkim zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin, a także tym, którzy troszczą się o ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci” – podaje komunikat.

Hierarchowie rozmawiali o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Biskupi odnieśli się również do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W pełni poparli wyrażone 10 listopada stanowisko przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego stanowczo potępiające wykorzystywanie dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski.

Reklama

„Biskupi przypominają, że w wielu wypadkach migranci są ofiarami bezwzględnych działań politycznych oraz chciwości mafii przemytniczych” – czytamy w komunikacie. Biskupi wyrazili jednocześnie wdzięczność funkcjonariuszom służb mundurowych, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji, „którzy w tej bardzo trudnej sytuacji ofiarnie wypełniają powierzony im obowiązek obrony naszych granic i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkającym na terytorium Polski”.

„Nie ma też wewnętrznego konfliktu między koniecznością obrony granic, a pomocą bliźniemu”

Biskupi podkreślili w komunikacie, że „nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji. Nie ma też wewnętrznego konfliktu między dobrze rozumianym patriotyzmem i koniecznością obrony naszych granic, a pomocą bliźniemu w potrzebie, w duchu dobrego Samarytanina”. Zaapelowali również o dialog i pojednanie w życiu społecznym i politycznym, w mediach i w debacie publicznej oraz o odstąpienie od języka nienawiści i przejawów nietolerancji.

Na zakończenie biskupi poprosili wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie. Poprosili również, aby zbliżający się Adwent był czasem modlitwy o ustanie pandemii, której skutki wszyscy odczuwamy. Ponowili także wcześniejsze apele o „podjęcie roztropnej decyzji o szczepieniach w trosce o życie, zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych”.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę