Nasze projekty

Biskupi spotkają się na Jasnej Górze. Synod głównym tematem

Podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 20-21 listopada.

fot. Episkopat News/flickr.com

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński zaznaczył, że podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji synodu o synodalności będzie wiodącym zagadnieniem 396. Zebrania Plenarnego. Delegaci polskiego Episkopatu złożą biskupom relację z pierwszej sesji synodalnej omawiając najważniejsze kwestie, które pojawiły się podczas obrad zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 4 do 29 października br. w Rzymie – zauważył bp Miziński.

Sekretarz Generalny KEP podkreślił, że biskupi będą również omawiać dokument podsumowujący pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który nosi tytuł: „Kościół synodalny w misji”. To 43-stronicowe sprawozdanie podsumowujące podzielone jest na trzy części i zawiera 20 tematów. Są to zagadnienia, które zostały wyłonione w czasie obrad i nad którymi Konferencje Episkopatów będą dyskutować w celu wypracowania pogłębionej refleksji, która ma być dostarczona do Sekretariatu Synodu w marcu 2024 roku – stwierdził bp Miziński.

Podczas Zebrania Plenarnego nastąpi przekazanie listów akredytacyjnych przez nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazziego, na ręce Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Abp Filipazzi zwróci się również do biskupów ze swoim pierwszym przesłaniem.

Reklama

W Zebraniu Plenarnym wezmą także udział goście z zagranicy. Pośród nich będą m.in. przedstawiciele Fundacji Renovabis, która w tym roku świętuje 30-lecie swojego istnienia i pomocy okazywanej Kościołowi w centralnej i wschodniej Europie.

Po zakończeniu obrad, 21 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną w sanktuarium na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Henryk Pietras SJ. Rekolekcje potrwają do 24 listopada.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz: nie możemy i nie chcemy zapomnieć o Ukrainie

Reklama

BP KEP

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę