Nasze projekty

Beatyfikacyjne telemosty. Gdzie będzie można zobaczyć transmisję z uroczystości?

W uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w niedzielę 12 września będzie można współuczestniczyć za pośrednictwem telemostów zlokalizowanych w kościołach w całej Polsce. W samej stolicy zostaną zorganizowane trzy takie miejsca.

Fot. Archiwum Zgromadzenia FSK/Flickr Episkopat News, Instytut Prymasowski

W Warszawie telebimy zostaną zainstalowane w trzech miejscach – Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i na Grochowie w kościele Najczystszego Serca Maryi.

Telebimy znajdą się wewnątrz kościołów, dlatego w czasie transmitowania uroczystości nie będą sprawowane w tych świątyniach msze święte. Jednak wierni zgromadzeni w tych miejscach będą mogli przyjąć komunię świętą.

Ojcowie Paulini zapraszają na Jasną Górę, gdzie również będzie można we wspólnocie przeżyć czas beatyfikacji. W czasie spotkania będziemy mieć okazję wrócić do nauczania Prymasa na różne sposoby, również muzycznie. Koncert, który poprzedzi Mszę świętą, będzie pierwszym przedstawieniem na żywo utworów z projektu „Czas to miłość”. Wystąpią na nim Darek Malejonek, Kasia Malejonek, Natalia Kawalec i Marika.

Reklama
Reklama

Podobnie będzie w podwarszawskich Laskach oraz w Choszczówce, gdzie lubił wypoczywać prymas Wyszyński, a obecnie znajduje się siedziba Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. –To będzie taka “mała beatyfikacja”, do której przygotowania trwają już od kilku dni. Przyjdą przede wszystkim nasi sąsiedzi z Choszczówki, którzy pamiętają kard. Wyszyńskiego, jako “sąsiada”. Ale będą też inne środowiska z nim związane – mówi Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Księża, którzy zaprosili parafian do współuczestniczenia w beatyfikacji za pośrednictwem telemostu, zwracają uwagę, że to bardzo ważne, aby przeżywać taką uroczystość we wspólnocie. Zupełnie inaczej przeżywa się taką uroczystość we wspólnocie niż samotnie przed telewizorem. To trochę tak jakbyśmy byli w Świątyni Opatrzności Bożej – mówi ks. Marcin Ośko z parafii Najświętszego Zbawiciela.

W Archikatedrze Warszawskiej telebim znajdzie się w każdej nawie, a po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych, oprócz udzielenia komunii, przewidziano błogosławieństwo relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama
Reklama

Do kościołów może wejść każdy, dlatego duszpasterze mają nadzieję na liczny udział wiernych. To wielkie religijne i duchowe wydarzenie, dlatego trzeba je przeżyć we wspólnocie. Mam nadzieję, że wierni odpowiedzą na moje zaproszenie do wspólnego przeżywania beatyfikacji – mówi ks. Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie.

Telebimy zapewni Biuro Programu “Niepodległa”.

Lista miejsc:

Reklama

Bydgoszcz, Bazylika św. Wincentego a Paulo

Częstochowa, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Kielce, kościół św. Józefa Robotnika

Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II

Laski, przed kaplicą Matki Bożej Anielskiej

Olsztyn, kościół bł. Franciszki Siedliskiej

Poznań, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Prudnik, Sanktuarium św. Józefa

Staszów, kościół Ducha Świętego

Szczecin, Archikatedra św. Jakuba Apostoła

Świdnica, katedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika

Warszawa:

● Archikatedra Warszawska św. Jana Chrzciciela

● kościół Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny

● kościół Najświętszego Zbawiciela

● Choszczówka, ogrody Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Włocławek, katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ag/archwwa.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę