Nasze projekty

„Arcydzieła z Watykanu” na Zamku Królewskim w Warszawie. Można je obejrzeć także online

Do 13 czerwca można online zobaczyć „Arcydzieła z Watykanu. Wystawę w stulecie urodzin Jana Pawła II” na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja nawiązuje do biografii Karola Wojtyły i jego papieskiego nauczania kierowanego do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

Wystawa ta ma być hołdem dla Papieża – Polaka. Zamyka ona zainaugurowane w 2020 r. obchody 100. rocznicy jego urodzin.

7 arcydzieł z Watykanu

Na wystawie zaprezentowano siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. To przede wszystkim: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Wystawie towarzyszy cykl wykładów. Jeden z nich poprowadził bp Michał Janocha. 26 maja wykład „Brat Albert – inspiracja dla Jana Pawła II” wygłosi abp Grzegorz Ryś.

Reklama

Ekspozycję można obejrzeć online. Po wystawie oprowadza kurator Beata Gadomska.

Polskie akcenty w zbiorach watykańskich

Artystyczne polonica w zbiorach watykańskich były tematem wykładu bp Michała Janochy wygłoszonego w ramach cyklu wykładów towarzyszących wystawie.

Bp Janocha omawiał rozmaite przykłady piśmiennictwa, grafiki i sztuki, począwszy od średniowiecznego dokumentu Dagome iudex kończąc na pamiątkowym medalu związanym z pontyfikatem papieża Jana Pawła II. Przypomniał także średniowieczny dokument Dagome iudex, w którym znajduje się najstarsza wzmianka o Polsce zanotowana przez kard. Deusdedita w 1075 r. , Legendarium Andegaweńskie, czy XVI- wieczny kodeks biskupa wrocławskiego Turzona.

Reklama

Wśród wymienianych przez niego w kolejności chronologicznej dzieł znalazł się tez portret kard. Stanisława Hozjusza z 1575 r., czy mapy Chin sporządzone przez polskiego misjonarza, jezuitę Michała Boyma. Bp Janocha przypomniał też m.in. o figurze św. Jacka Odrowąża znajdującej się na kolumnadzie Berniniego i o tzw. Sztandarze Wielkiego Wezyra, ofiarowanym Ojcu Świętemu przez króla Jana Sobieskiego, obecnie zaginionym a eksponowanym niegdyś u wejścia do Bazyliki św. Piotra.

Wielka lekcja polskiej historii

Autor wykładu zwrócił uwagę na wielką ilość eksponatów XIX- wiecznych, darów dla papieży i listów, które miały przypominać kolejnym następcom św. Piotra o nieistniejącym na ówczesnych mapach kraju. Szczegółowo omówił 3 kodeksy zawierające tłumaczenie tekstu bulli o Niepokalanym Poczęciu na języki reprezentujące trzy nacje dawnej Rzeczypospolitej, czyli bullę litewską, ruską i polską, będące – jak podkreślił – wielką lekcją polskiej historii.

Bp Janocha przypomniał też o dekoracji kaplicy w Castel Gandolfo ozdobionej przez polskiego artystę Jana Henryka Rosena na polecenie Piusa XI, który wcześniej pełnił m.in. funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce. W kaplicy znajduje się m.in. wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz sceny przedstawiające oblężenie Jasnej Góry i Bitwę Warszawską.

Reklama

Autor wykładu podkreślił, że pontyfikat Jana Pawła II stanowi wielki osobny rozdział związany z polskimi pamiątkami w Watykanie.

aw, os, zamek-krolewski.pl, Stacja7/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę