Nasze projekty

Archidiecezja przemyska ma nowego biskupa

– Bądź jako biskup człowiekiem dobrym, roztropnym, rzetelnym i konsekwentnym – powiedział abp Adam Szal do nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyły się dziś uroczystości święceń biskupich ks. prał. Krzysztofa Chudzio.

Głównym konsekratorem jest metropolita przemyski abp Adam Szal, a współkonsekratorami: abp Józef Michalik, senior archidiecezji przemyskiej i jej biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek.

W kazaniu abp Szal odniósł się do zawołania biskupiego nowego biskupa: „Bogu wiernemu i miłosiernemu”, życząc mu, aby jego służba zawsze cieszyła się Bożym błogosławieństwem. – Pamiętaj, że Pan Bóg obiecuje zbawienie tym, którzy są Mu wierni. Mówił o tym Chrystus, uprzedzając o niełatwym życiu uczniów: kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony – powiedział. – Bądź wierny Panu Bogu, a On zajmie się tobą. Ciebie odszukał Duch Święty spośród prezbiterium przemyskiego i zaufał Ci, licząc na Twoją wierną, godną i pełną miłości służbę Kościołowi przemyskiemu – dodał.

Abp Szal wskazywał, aby nowy biskup był wytrwały i cierpliwie umacniał wiarę tych, do których trafi. – Ucz ich o potrzebie zawierzenia się Bożemu Miłosierdziu. Bądź jako biskup człowiekiem dobrym, roztropnym, rzetelnym i konsekwentnym. Zawsze pamiętaj, że wierność i miłość miłosierna budują i umacniają Kościół święty – podkreślił.

Reklama
Reklama

Najważniejszym momentem święceń było nałożenie rąk na nominata przez konsekratorów oraz modlitwa konsekracyjna. Nowy biskup otrzymał też insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał.

Na zakończenie mszy bp pomocniczy odniósł się do swojego biskupiego zawołania. – Uwielbiam Pana Boga w Trójcy jedynego, dziękując mu za jego wierność i miłosierdzie. W swojej boskiej miłości jest wierny człowiekowi, którego miłuje. Dziś ta niepojęta miłość objawiła się przez jego miłosierdzie, kiedy mi, ,grzesznikowi pozwolił otrzymać pełnię kapłaństwa – powiedział. Ksiądz Biskup przyznał także, że na początku zawołanie „Bogu wiernemu i miłosiernemu” odnosił jako wezwanie do służby innym, ale teraz bardziej traktuje je osobiście: „mój Bóg okazał miłosierdzie i dał odczuć jego wierność w miłości. Uważam, że to także po to, by się tym dzielić”. Biskup Krzysztof wyraził także wiele słów podziękowań dla osób, które towarzyszą mu w drodze kapłańskiej i zawierzył swoją posługę Maryi. – Jestem przekonany, że i dla mnie będzie to najpewniejsza droga, odnawiając oddanie się Matce Bożej w ofiarowaniu, którego dokonała moja mama w moim dzieciństwie w czasie mojej poważnej choroby, a które w życiu niejednokrotnie ponawiane było także razem z wiernym ludem Bożym – powiedział.

Przeczytaj również

  W uroczystości wzięli udział biskupi z metropolii przemyskiej, m. in. ordynariusz zamojsko-lubaczowski bp Marian Rojek oraz ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, a także abp Eugeniusz Popowicz, metropolita archidiecezji greckokatolickiej.

  Reklama
  Reklama

  Ksiądz Krzysztof Chudzio urodził się 25 czerwca 1963 r. W Przemyślu. Po maturze został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Latynosach w Przemyślu i święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1988 r. w tej diecezji. W ostatnich latach był proboszczem parafii Jasienica Rosielna i kanonem honorowym kapituły katedralnej w Przemyślu. 3 kwietnia 2020 papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym dla archidiecezji przemyskiej.

   

  KAI

  Reklama

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas na Patronite