Nasze projekty

Arch. poznańska ma sanktuarium św. s. Faustyny

W wigilię narodzin dla nieba św. s. Faustyny Kowalskiej, 4 października, w podpoznańskim Kiekrzu został uroczyście odczytany dekret metropolity poznańskiego ustanawiający tamtejszą kaplicę Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, sanktuarium tej świętej Sekretarki Bożego Miłosierdzia.

Dekret abp. Stanisława Gądeckiego odczytał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek podczas Eucharystii sprawowanej przy ołtarzu polowym nad Małym Jeziorem Kierskim, w miejscu, w który s. Faustynie objawił się Pan Jezus.

Niech święta siostra Faustyna, która przebywając w Kiekrzu doświadczyła niezwykłego spotkania z Jezusem Miłosiernym pomaga siostrom i wszystkim przybywającym do sanktuarium zgłębiać tajemnicę Bożego Miłosierdzia oraz odnawiać swego ducha doświadczając miłosiernej miłości Boga” – napisał abp Gądecki w swoim dekrecie ustanawiającym sanktuarium, będącym odpowiedzią na prośbę przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia M. Petry Kowalczyk.

Reklama
Reklama

Metropolita poznański udzielił też kapłanom spowiadającym w tym sanktuarium upoważnienia do zwalniania z ekskomuniki, w którą wpadają osoby dopuszczające się zabójstwa dzieci poczętych i nienarodzonych.

Reklama
Reklama

Ogłaszając dzisiaj to miejsce sanktuarium św. s. Faustyny pragniemy, by każdy, kto będzie tutaj pielgrzymował, mógł doświadczyć szczególnej obecności miłosiernego Ojca. Ufam też, że sanktuarium przyczyni się do tego, że wszyscy doświadczający tutaj Bożego miłosierdzia będą autentycznymi świadkami miłosierdzia wobec tych, których Bóg postawi na ich życiowej drodze – zaznaczył bp Balcerek.

Również s. Joela Maria Ślazyk, przełożona kierskiej wspólnoty sióstr, a jednocześnie kustosz nowego sanktuarium podkreśla, iż siostry cieszą się, że inauguracja sanktuarium odbywa się u progu Roku Miłosierdzia Bożego. – Poprzez tę decyzję podjętą w tym właśnie czasie, nasz arcybiskup wskazuje nam św. s. Faustynę jako przewodniczkę po drogach miłosierdzia – zauważa s. Joela, przyznając jednocześnie, że siostry od dawna, wobec zwiększającego się ruchu pielgrzymkowego, nosiły się z zamiarem podjęcia starań o uczynienie z ich kaplicy sanktuarium.

Reklama

W związku z podniesieniem kaplicy zakonnej do rangi sanktuarium, zaprowadzono w niej codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w godz. 17-19, podczas której pielgrzymi mają również okazję do skorzystania z sakramentu spowiedzi. Na stałe są także wystawione w niej relikwie św. s. Faustyny. Natomiast każdego 7. dnia miesiąca o godz. 18.00 w sanktuarium sprawowana jest Msza św. w intencjach złożonych do wystawionej przy wejściu do domu zakonnego skrzynki. Eucharystię tę poprzedza Różaniec za jedność, miłość i wiarę w rodzinach oraz za ojczyznę.

Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała także św. s. Faustyna Kowalska, przybyły do Kiekrza w 1928 r. z inicjatywy ks. kanonika Walentego Dymka, późniejszego arcybiskupa poznańskiego.

Św. s. Faustyna Kowalska przebywała w Kiekrzu przez około 3 miesiące, od lipca 1929 r., zastępując w kuchni chorą siostrę. Pracując, równocześnie prowadziła bogate życie duchowe. Podczas swojego dnia skupienia, spacerując nad znajdującym się w pobliżu klasztoru Małym Jeziorem Kierskim, doznała mistycznego spotkania z Jezusem, które opisała w 158. fragmencie swojego „Dzienniczka”. Do miejsca objawienia prowadzi malowniczo położona „Droga św. s. Faustyny”, którą po odbudowie uroczyście poświęcił 10 lat temu abp Stanisław Gądecki.

W 1984 r. przy kierskim domu zgromadzenia otwarto ochronkę dla dzieci, a w 1986 r. rozpoczął działalność prowadzony przez siostry Dom Samotnej Matki. Od 7 lat działa tu również Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”. Obecnie skupia ono około 30 osób z różnych parafii.

Przybywając do Kiekrza warto odwiedzić znajdujący się na terenie domu zakonnego pokój pamiątek z czasów świętej oraz skorzystać z noclegu w pokoju gościnnym udostępnionym dla pielgrzymów. Wystarczy zgłosić chęć przybycia, podobnie jak zorganizowanej grupy, pod klasztornym numerem tel. 61 848 21 21. W związku z ustanowieniem sanktuarium siostry planują także budowę domu rekolekcyjnego, który mógłby przyjąć większą liczbę pielgrzymów.


bt / Kiekrz

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę