Nasze projekty

Abp Galbas: „Wielki Post jest wezwaniem do stanięcia w prawdzie”

"Wielki Post mówi nam: działaj! 'Nie mów że to zrobisz, po prostu, zrób to'”! - zachęcał abp Adrian Galbas podczas Mszy św. w Środę Popielcową.

fot. Jakub Szymczuk/archidiecezja warszawska

Uroczysta Msza św. w Środę Popielcową sprawowana była w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Sanktuarium to jest pierwszym z tegorocznych warszawskich kościołów stacyjnych. Podczas liturgii odbył się obrzęd posypania głów popiołem.

Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu, chcemy polecić Ci fascynującą lekturę!„Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” autorstwa ks. Przemysława Śliwińskiego to książka, która odsłania kulisy jednego z najbardziej tajemniczych i doniosłych wydarzeń w Kościele katolickim – wyboru nowego papieża. Jak działa mechanizm konklawe? Jakie rytuały i tradycje towarzyszą tej wyjątkowej elekcji? Jak historia i polityka wpływały na wybory głowy Kościoła? Przekonaj się!

Kup książkę tutaj >>>

ZOBACZ>>> Zostań pielgrzymem nadziei. Weź udział w wyjątkowych rekolekcjach w drodze!

Reklama

Abp Galbas o Wielkim Poście, jako wezwaniu, by stanąć w prawdzie

Abp Galbas mówił w homilii o tym, że Wielki Post jest wezwaniem do stanięcia w prawdzie. Skłania do tego również gest posypania głów popiołem i słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Podkreślił, że nasze doczesne życie idzie w stronę spopielenia – to jest prawda o nas i o naszym życiu doczesnym.

A jednak gestowi posypania głów popiołem towarzyszą też słowa „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które niejako odsłaniają drugą stronę prawdy o nas: zawsze mam szansę, mogę mimo kolejnych porażek zaczynać od nowa. I to jest nadzieja – powiedział kaznodzieja.

Wyjaśnił, że możemy tego wspaniale doświadczyć podczas sakramentu pokuty i pojednania, który jest sakramentem nadziei. Zachęcił też, by skorzystać z tego sakramentu jak najszybciej. Bezgrzeszny Chrystus jak gąbka wessał w siebie cały grzech świata i wycierpiał skutki grzechu, abyśmy my mogli doświadczyć skutków usprawiedliwienia. Chrystus, identyfikując się z naszym losem, dokonał w sobie przedziwnej wymiany: przyjął wyrok potępiający, abyśmy my mogli cieszyć się synowską relacją z Bogiem. Na tym polega pojednanie, którego doświadczamy dzięki sakramentowi pojednania. Chrystus mówi nam w tym sakramencie: zamieńmy się. Ty mi oddaj siebie z twoim grzechem, a ja Ci oddaję siebie z moją nieskończoną miłością – podkreślił abp Galbas.

Reklama

ZOBACZ>>> Mark Wahlberg z krzyżem na czole. „Wspaniałego Wielkiego Postu”

Abp Galbas: „Wielki Post mówi nam: działaj!”

Metropolita warszawski zaznaczył, że do tego, by Wielki Post był czasem nadziei potrzebne jest działanie. Zwrócił uwagę, że acedia, czyli choroba duszy objawiająca się niezdolnością do działania, to dziś prawdziwa epidemia – ludzie robią postanowienia, snują wielkie plany ale nic nie robią a w konsekwencji popadają w jeszcze większy duchowy smutek i rozżalenie.

Nie ode mnie ta myśl, że wobec każdej sytuacji możemy zachować się na trzy sposoby: wykonać, nie wykonać, albo odłożyć wykonanie. I często ta ostatnia droga jest najbardziej niebezpieczna. Papież Franciszek mówi, że w naszym odwlekaniu działania, może być często obecny zły duch. Dziś rozpoczynający się Wielki Post mówi nam: działaj! „Nie mów że to zrobisz, po prostu, zrób to”! – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Wyjaśnił, że pomocne na tej drodze mogą być trzy sprawdzone praktyki duchowe: modlitwa, jałmużna i post. Zachęcił do ich podejmowania. Mówiąc o jałmużnie zwrócił uwagę szczególnie na dar czasu i obecności dla drugiego człowieka.

Na zakończenie poprosił o modlitwę za cierpiącego papieża Franciszka.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja