Nasze projekty

Abp Depo powołał nowego moderatora wspólnoty „Mamre”. Poprzedni złożył rezygnację

Abp Wacław Depo mianował ks. Mariana Dudę nowym moderatorem wspólnoty "Mamre". Duchowny zastąpi na tym stanowisku ks. Włodzimierza Cyrana, który złożył rezygnację.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/Twitter

„Ks. prał. dr hab. Marian Duda został mianowany Asystentem Kościelnym – Moderatorem Stowarszyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”” – poinformowała archidiecezja częstochowska.

Nowy moderator rozpocznie swoją pracę 1 września.

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” została powołana dnia 14 lutego 2000 r. jako prywatne stowarzyszenie wiernych, podlegające nadzorowi Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego. W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego została zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

Reklama

ZOBACZ: Nieprawidłowości we wspólnocie Mamre. Abp Depo napisał list do członków wspólnoty

21 grudnia 2021 r. abp Wacław Depo w liście skierowanym do Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre” napisał, że „wspomniane zarzuty dotyczą niewłaściwego funkcjonowania wspólnoty i sytuacji czy postaw niezgodnych z jej statutem. Domagają się one więc sprawdzenia i weryfikacji”. Wspomniane zarzuty nie dotyczyły kwestii natury seksualnej.

Komisja dokonała weryfikacji zarzutów i sygnałów o nieprawidłowościach spotykając się z wszystkimi osobami, które wyraziły takie pragnienie, zwłaszcza z osobami, które czuły się pokrzywdzone przez Wspólnotę, ale również wysłuchała tych, którzy chcieli podzielić się swymi świadectwami co do dobrych owoców działalności Wspólnoty – czytamy w komunikacie w sprawie zakończenia wizytacji Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE, z marca 2023 r.
5 lipca 2023 r. opublikowany został Komunikat Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego i Rady Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE, dotyczący Stowarzyszenia „Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE”.

Reklama

7 sierpnia 2023 r. abp Wacław Depo napisał list do byłych i obecnych Członków Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE.

Nowy moderator

Ks. dr hab Marian Duda, urodził 7 lipca 1951 w Będzinie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie, a święcenia przyjął w 1975 roku.

Był m.in. pracownikiem kurii w Częstochowie, duszpasterzem akademickim oraz członkiem komisji Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego, a także założycielem Radia Fiat w Częstochowie.

Reklama

Ponadto proboszczem parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie oraz organizatorem i proboszczem parafii Narodzenia Pańskiego.

Od 2007 wykładowca w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Jest autorem wielu artykułów i ponad 40 książek.

archiczet.pl, KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę