Nasze projekty

72. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W Oświęcimiu Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeszli obozowe piekło, odprawi bp Roman Pindel. Tego dnia na terenie Miejsca Pamięci oraz w samym mieście odbędą się uroczystości związane z 72. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia

W uroczystościach uczestniczyć będą m.in. byli więźniowie obozu.

Po przedpołudniowej Mszy św. w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy pod przewodnictwem ordynariusza bielsko-żywieckiego główne rocznicowe obchody odbędą się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. W budynku tzw. „Sauny”, gdzie od końca 1943 przyjmowani byli więźniowie obozu, planowana jest uroczystość wspomnieniowa. Przed południem zaplanowano otwarcie wystawy czasowej „Archeologia” w bloku 12 byłego obozu Auschwitz I. W piątek rano byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum złożą wieńce i zapalą znicze pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 byłego obozu Auschwitz I.

Reklama
Reklama

Głównym tematem rocznicowych uroczystości będzie „Czas” symbolizowany przez zegarek, który został odnaleziony podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 r. Przedmiot powrócił do oświęcimskiego Muzeum po 50 latach.

Reklama
Reklama

„Czas nieuchronnie oddala nas od dziejów Auschwitz. Pamięć jest zawsze walką z czasem. Czas jednocześnie jest tym, czego zdarza się nam brakować w naszej misji uświadamiania kolejnych pokoleń przed niebezpieczeństwem populizmu, ksenofobii, antysemityzmu, rozmaitych egotyzmów narodowych” –zauważył dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Podczas uroczystości w Miejscu Pamięci zaplanowano także międzyreligijną i ekumeniczną modlitwę oraz oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Reklama

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

27 stycznia 1945 roku niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.

Od czerwca 1940 do stycznia 1945 roku w Auschwitz niemieccy naziści zamordowali co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, również Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. Na świecie dzień oswobodzenia więźniów z obozu Auschwitz obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.


rk / Oświęcim

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę