Nasze projekty

Ilu kandydatów zaczęło formację do kapłaństwa? Są najnowsze dane o powołaniach

W tym roku formację w seminariach zaczęło 242 kleryków, a w zakonach 114. Najwięcej kandydatów zgłosiło się do Tarnowa i Poznania, a wśród zgromadzeń największą popularnością cieszą się franciszkanie.

fot. Saint John's Seminary/Unsplash

Najnowsze statystyki dotyczące powołań przekazał ks. dr Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Formację do kapłaństwa zaczęło 356 kandydatów, co w porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza około 20-procentowy spadek – wówczas było to 441 osób.

W seminariach diecezjalnych pierwszy rok studiów lub etap propedeutyczny, który prowadzi tylko część seminariów, zaczyna 242 kleryków, a w zakonach 114 kandydatów.

Reklama

Najwięcej powołań w Tarnowie i Poznaniu

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminariów duchownych w Tarnowie i Poznaniu – w każdym z nich po 14. Tyle samo kleryków na pierwszym roku jest w Opolu, ale to kandydaci dla dwóch diecezji: opolskiej i gliwickiej.

Na kolejnym miejscu plasuje się seminarium duchowne w Rzeszowie – 12 kandydatów, w Łodzi – 11. Po 10 kandydatów zgłosiło się do seminariów: w Gdańsku, Lublinie, w Warszawie i Warszawie-Pradze – do każdego z tych dwóch stołecznych seminariów zgłosiło się po 10 osób.

Najmniej nowych powołań, po jednym lub dwóch kandydatach, odnotowano w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i Zamościu-Lubaczowie, Łowiczu.

Reklama

Do kilku seminariów nie zgłosił się nikt

Do Wyższych Seminariów Duchownych w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu nie zgłosił się żaden kandydat.

Do Wyższego Seminarium Duchownego 35+ w Łodzi, które przyjmuje mężczyzn powyżej 35 roku życia, zgłosiło się 5 osób z różnych diecezji. A do warszawskiego seminarium Redemptoris Mater 6 kandydatów.

Łącznie do 41 diecezjalnych seminariów duchownych zgłosiło się 242 kandydatów.

Reklama

Tradycyjnie najwięcej alumnów zacznie formację do kapłaństwa w diecezjach południowo-wschodnich: Tarnów, Opole, Rzeszów, Lublin, Przemyśl, Radom, Katowice.

Zwraca uwagę większa liczba powołań do seminariów w dużych miastach: Warszawa łącznie w dwóch seminariach ma 20 alumnów rozpoczynających formację (oraz 6 w Redemptoris Mater), Łódź w dwóch seminariach (WSD i Seminarium 35+ ma łącznie 16 początkujących alumnów, a Poznań, Tarnów, Opole po 14.

W zakonach najwięcej kandydatów u franciszkanów

Jeśli chodzi domy zakonne, trzeba zaznaczyć, że formacja w kierunku kapłaństwa poprzedzona jest w nich postulatem i nowicjatem, ale czasami także etapem propedeutycznym. Dopiero po tych latach przygotowawczych zapada decyzja o kontynuowaniu studiów w kierunku święceń kapłańskich lub przyjęciu tylko ślubów wieczystych i pozostania bratem zakonnym.

W roku akademickim 2021/2022 najwięcej kandydatów do święceń kapłańskich zaczęło formację u franciszkanów OFM (Zakon Braci Mniejszych) – 18 kandydatów, którzy zgłosili się do czterech Wyższych Seminariów Zakonnych OFM (Kraków – 7, Antonianum – 4, Katowice-Panewniki – 4, Wronki – 3). Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie – 14 kandydatów. Na trzecim franciszkanie konwentualni – 10 kandydatów w dwóch seminariach: w Krakowie – 4 i w Łodzi – 6.

Do 19 seminariów zakonnych nie zgłosił żaden kandydat

Kolejne miejsce zajmują: jezuici – 8 kandydatów, pallotyni – również 8, a salwatorianie – 7. Do Wyższych Seminariów Duchownych karmelitów bosych w Krakowie, misjonarzy św. Wincentego a Paulo, paulinów zgłosiło się po 6 kandydatów.

Łącznie formację w zakonach rozpocznie w tym roku 114 kandydatów.

Do furt 19 seminariów zakonnych nie zapukał nikt.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę