Nasze projekty

19 polskich biskupów zakażonych od początku pandemii

Wśród chorych na chorobę COVID-19 znalazło się 19 polskich biskupów. Jeden z nich zmarł.

Pierwszym biskupem, który został zarażony koronawirusem, był emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Paweł Cieślik. Pozytywny wynik testu otrzymał on 22 kwietnia. Wtedy też trafił do szpitala. Wyszedł z niego 19 maja po prawie miesiącu leczenia.

Drugim zakażonym biskupem był duchowny z Katowic bp Grzegorz Olszowski. Kuria w Katowicach poinformowała o pozytywnym wyniku testu 19 czerwca. Zakażony został również bp Marek Szkudło, który przez ponad 50 dni przebywał na kwarantannie.

Kolejnym biskupem zarażonym był ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. O jego zachorowaniu 9 października poinformowała diecezja. Duchowny wcześniej miał kontakt z osobą zakażoną i poddał się kwarantannie.

Reklama

Dzień później diecezja katowicka poinformowała, że zakażony został jej ordynariusz abp Wiktor Skworc. Był to pierwszy biskup z dodatnim wynikiem testu, który uczestniczył w 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi i Pabianicach.

13 października potwierdzono zakażenie koronawirusem u dwóch biskupów z diecezji opolskiej: Andrzeja Czai i Rudolfa Pierskały. Pierwszy z nich również był na zebraniu episkopatu.

Tego samego dnia zakażenie stwierdzono też u biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP. Przez to sekretariat rozpoczął pracę zdalną.

Reklama

Dzień później kuria w Poznaniu poinformowała, że zakażenie stwierdzono u biskupa Szymona Stułkowskiego. Po dodatnim wyniku testu przebywał on w izolacji domowej.

Również 14 października koronawirusa stwierdzono u dwóch biskupów z Zielonej Góry: Tadeusza Lityńskiego i Pawła Sochy.

Do zakażenia wśród biskupów doszło też w Gnieźnie. 17 października komunikat w tej sprawie wydała tamtejsza kuria. Do szpitala trafił emerytowany biskup Bogdan Wojtuś. Na kwarantannę trafił prymas abp Wojciech Polak. Wojtuś zmarł trzy dni później.

Reklama

SPRAWDŹ: Nie żyje bp Bogdan Wojtuś. Był zakażony koronawirusem

Również 17 października koronawirusa potwierdzono u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego. Ten przed badaniem przebywał na kwarantannie. Zakażony został również poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.

Koronawirusem zakazili się też biskupi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: bp Edward Dajczak i bp Krzysztof Włodarczyk. Obaj duchowni po pozytywnym wyniku testu czuli się dobrze i pozostali w izolacji domowej.

20 października o zakażeniu biskupa Wiesława Meringa poinformowała diecezja włocławska. Tego samego dnia pozytywny wynik testu otrzymał też pomocniczy biskup sosnowiecki Piotr Skucha.

6 listopada koronawirusa zdiagnozowano u bp Teofila Wilskiego, emerytowanego biskupa diecezji kaliskiej. Duchowny trafił do szpitala z problemami kardiologicznymi. Zgodnie z procedurami przy przyjęciu do lecznicy został poddany testowi na obecność koronawirusa. Wynik testu okazał się pozytywny.

PRZECZYTAJ: Ksiądz chory na COVID-19: Byłem na granicy życia i śmierci

Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite