Nasze projekty

100. rocznica Cudu nad Wisłą [PROGRAM WYDARZEŃ]

Diecezja warszawsko-praska przygotowała bogaty program obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Wśród licznych wydarzeń są msze św., apele poległych, pikniki wojskowe oraz gry terenowe i wykłady.

Organizatorzy wydarzeń zwracają uwagę, że przygotowując obchody Bitwy Warszawskiej realizują testament Jana Pawła II. Powiedział on 13 czerwca 1999 roku, w czasie pielgrzymki do Ojczyzny, że na tej diecezji spoczywa „obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy”.

PROGRAM WYDARZEŃ

31 lipca w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbędzie się wykład prof. Ewy Storożyńskiej: „W 100-lecie bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki”. Profesor Storożyńska jest współautorką książki Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą. Początek O godz. 19.

Reklama

13 sierpnia

Tego dnia zostaną zainaugurowane główne obchody 100-lecia. Tego dnia w kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej Mszy św. o godz. 18 będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

Msza św. w intencji obrońców Ojczyzny w 1920 roku odbędzie się również o godz. 18, w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Po Eucharystii będzie mieć miejsce Apel Poległych i tematyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży.

W tym samym czasie o godz. 18 w Wołominie, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się Msza św. w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej. Po Eucharystii planowany jest koncert „W duchu Niepodległej. Bohaterom 1920 roku – inauguracja obchodów Rocznicy Bitwy Warszawskiej w powiecie wołomińskim”. Wystąpi Zespół Koncertowy oraz soliści Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Reklama

14 sierpnia

W Ossowie Msza św. polowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki zostanie odprawiona  o godz. 6:00. O 19:30 na Polanie Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku odbędzie się odsłonięcie popiersia śp. Sławomira Skrzypka, Prezesa NBP, a o godz. 21:00 uroczysty Apel Poległych przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

W Wólce Radzymińskiej Mszę św. przy pomniku na miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej odprawi o godz. 17 bp Marek Solarczyk.

W katedrze warszawsko-praskiej o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św., po której zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki.

Reklama

15 sierpnia

W Ossowie, na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku, o godz. 9:30 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie, o godz. 17 Mszy św. będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński, prymas Polski, abp Wojciech Polak. Apel Jasnogórski i Apel Poległych zostanie odprawiony o godz. 21, po czym zostaną złożone wieńce. Tam także, w parafii św. Jana Pawła II, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Wojciecha Osiala. W godzinach 22:30 – 6:00 będzie trwać nocne czuwanie modlitewne.

W Rembertowie, w parafii Matki Bożej Zwycięskiej o godz 13, zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka, połączona z poświęceniem tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. (Godz. 13). Po Eucharystii planowany jest koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Victoria.


16 sierpnia

W parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie bp warszawsko-praski Romuald Kamiński, odprawi w południe Mszę św. oraz poświęci figurę Matki Bożej Łaskawej. Po Eucharystii odbędzie się piknik wojskowy.


17 sierpnia

Tego dnia obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej zakończą się. W Mińsku Mazowieckim przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny Mszy św. o godz. 18 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

Organizatorzy podkreślają, że wypełniają ten obowiązek organizując od wielu lat liczne obchody upamiętniające to wydarzenie i oddają hołd obrońcom Ojczyzny. Zapewniają też, że zachowają wszystkie przepisy pandemiczne.

os, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę