Ochrzczeni i Posłani: Dziś rozpoczyna się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny
Decyzją papieża Franciszka w tym roku o naszym powołaniu misyjnym będziemy sobie przypominać nie tylko w jedną niedzielę, ale przez cały miesiąc - październik. Pomóc w tym mają nadzwyczajni świadkowie wiary z różnych krajów świata. Wśród nich Polka - dr Wanda Błeńska.
W orędziu na Dzień Misyjny, który przypadnie 20 października papież przypomina, że nakaz misyjny dotyczy każdej osoby ochrzczonej, na mocy przyjętego sakramentu.
Obchody tego miesiąca pomogą nam przede wszystkim w ponownym odkryciu misyjnego znaczenia naszego przylgnięcia wiary do Jezusa Chrystusa, wiary darmo otrzymanej jako dar w sakramencie Chrztu św. Nasza synowska przynależność do Boga nigdy nie jest aktem indywidualnym, ale zawsze kościelnym: z komunii z Bogiem Ojcem i Synem i Duchem Świętym rodzi się nowe życie razem z wieloma innymi braćmi i siostrami. A to Boże życie nie jest produktem na sprzedaż – nie uprawiamy prozelityzmu – lecz bogactwem, które trzeba dawać, przekazywać, głosić: takie jest znaczenie misji.
napisał papież w Orędziu „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie”.
Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny rozpoczyna się w dniu wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która, choć jako karmelitanka bosa nigdy nie opuściła swojego klasztoru jest patronką misji. Jest ona również jednym z wybranych przez Watykan 25 świadków wiary, którzy mają nas prowadzić przez Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny.
„Męczennicy i święci, kanonizowani lub beatyfikowani, ewangelizatorzy współcześni i ci z minionych wieków – są rękami i nogami Boga, niosąc głoszenie Ewangelii narodom każdego kontynentu. Ich serca, umysły i czyny – a nawet ich życie – głoszą Chrystusa, tego samego wczoraj, dziś i zawsze” – napisała papieska dykasteria misyjna. W gronie tym jest m.in. św. Franciszek Ksawery, św. Franciszek z Asyżu, bł. Paolo Manna, Anna Dengel oraz jedyna wśród nich Polka – dr Wanda Błeńska, świecka lekarka, pracująca wśród trędowatych.
Przeczytaj również
Wanda Błeńska (1911-2014) uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Jeśli zgodę wyrazi Stolica Apostolska, prawdopodobnie wkrótce rozpocznie się jej proces beatyfikacyjny.
Watykan uruchomił specjalną stronę internetową poświęconą Nadzwyczajnemu Miesiącowi Misyjnemu. Można tam znaleźć sylwetki wszystkich 25 świadków wiary>>
ad/Stacja7