Nasze projekty

„Oddaj krew na ŚDM”

Sandomierski Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach rozpoczął 13 marca br. w Iwaniskach realizację akcji „Oddaj krew dla ŚDM”. Akcja trwać będzie do połowy lipca br.

Reklama

W specjalnym mobilnym ambulansie, który w niedzielę zaparkował na placu kościelnym w Iwaniskach, blisko 7 litów krwi oddało 15 krwiodawców, zakwalifikowanych spośród 24 chętnych. Po każdej Mszy św. wierni wychodzący z kościoła najpierw zapoznawali się z podstawowymi informacjami, kto może zostać honorowym dawcą krwi.

Potencjalni krwiodawcy musieli wypełnić odpowiedni kwestionariusz informacyjny, oddać krew na wstępne badanie i przejść kwalifikację u lekarza specjalisty. Dopiero ci, którzy pomyślnie przeszli wszystkie wymagania mogli oddać jednorazowo 450 ml krwi.

Zdaniem sandomierskich wolontariuszy ŚDM, krwi zawsze brakuje i każda jej kropla chociaż może mało znacząca dla osoby zdrowej, dla tej potrzebującej jest często jedynym ratunkiem. Dlatego w ramach Roku Miłosierdzia i przygotowań duchowych do ŚDM chcieli promować i włączać się w akcję krwiodawstwa.

Reklama
Reklama

– Od kilku tygodni słyszeliśmy ogłoszenia o tej akcji, więc postanowiłem wspomóc innych oddając własną krew. Jestem zdrowy, nie ma przeciwwskazań, to tym bardziej mobilizuje, aby podzielić się tym cennym darem, który nas nic nie kosztuje a innym ratuje życie. Dodatkowym argumentem za oddaniem krwi było to, że moje dzieci też będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, więc jest to okazja, aby wspomóc i to przedsięwzięcie – mówił krwiodawca Dariusz Forc.

– Krew jest bardzo cennym darem. Słyszymy o tym z wielu źródeł. Dziś nadarzyła się okazja aby w ten sposób pomóc osobom potrzebującym, więc się zdecydowałem. Ja po raz pierwszy oddaję krew, więc było trochę emocji, ale czuję się dobrze i jestem bardzo zadowolona, że w ten sposób mogę pomóc innym. Myślę, że będę w przyszłości także oddawać w miarę możliwości – podkreślała Jadwiga Górczyńska.

Celem akcji prowadzonej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach jest zebranie oddanej honorowo krwi na utworzone konto „Sandomierz ŚDM”, która będzie mogła być wykorzystana dla osób potrzebujących.

Reklama
Reklama

– Chcemy zachęcić jak największą grupę osób do włączenia się w naszą wspólną akcję i promować cenną pomoc, jaką możemy nieść innym poprzez oddawanie krwi. Ta akcja wpisuje się także w trwający Rok Miłosierdzia, gdzie papież Franciszek zachęca nas do praktykowania uczynków miłosiernych. Myślę, że oddanie krwi jest pięknym gestem wykonanym z miłości do potrzebującego bliźniego – poinformowała Agata Rożniatowska z RCKiK w Kielcach.

W ramach akcji zaplanowano przyjazd specjalnego ambulansu, mobilnego punktu poboru krwi, w ustalonych terminach do poszczególnych parafii diecezji sandomierskiej z terenu województwa świętokrzyskiego, gdzie chętni będą mogli oddać krew, która zasili wspólne konto „Sandomierz ŚDM”. Będą to następujące miejscowości: Sandomierz, Ożarów, Ostrowiec Świętokrzyski, Staszów, Opatów.


apis / Sandomierz

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę