Nasze projekty
Reklama
fot. Thays Orrico/unsplash.com

Czy w Środę Popielcową trzeba być na Mszy świętej?

W Środę Popielcową licznie gromadzimy się w swoich kościołach, rozpoczynając uroczyście okres Wielkiego Postu. Uczestnictwo we Mszy świętej nie jest wprawdzie obowiązkowe, tego dnia jednak wiernych obowiązuje post ścisły.

Święta nakazane a Środa Popielcowa

W roku liturgicznym praktycznie nie ma miesiąca, w którym nie miałoby miejsce jakieś święto lub uroczystość kościelna. Nie wszystkie te dni jednak są tzw. świętami nakazanymi.

Święta nakazane to dni, w które katolicy zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej. Obowiązek ten wynika z pierwszego przykazania kościelnego: “W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”. Daty tych świąt oraz sposób ich obchodzenia opisuje dokładnie Kodeks prawa kanonicznego.

W kalendarzu liturgicznym jest zaledwie 9 takich dni, jednak nie należy do nich Środa Popielcowa. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Mimo to wiele osób pojawia się w kościele, aby zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty.

Reklama

W Środę Popielcową obowiązuje natomiast wiernych zachowanie postu ścisłego.

POLECAMY: Zaczyna się w środę

Post w Środę Popielcową

Jak czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego, “w Kościele Powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu”. Katolików w Polsce zobowiązuje do ich przestrzegania piąte przykazanie kościelne: “Posty nakazane zachowywać”.

Reklama

Środa Popielcowa to jeden z dwóch dni w roku (obok Wielkiego Piątku), kiedy katolików obowiązuje tzw. post ścisły – a więc zarówno wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jak i post ilościowy.

Post jakościowy to wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post jakościowy oznacza, że danego dnia spożywa się tylko jeden posiłek do syta. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch mniejszych.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14. rok życia, a post ścisły – osoby pełnoletnie do 60. roku życia.

Reklama

Post w intencji pokoju

W tym roku Kościół na całym świecie podejmie w Środę Popielcową post w intencji pokoju. Zaapelował o to Papież Franciszek w czasie audiencji 23 lutego, nawiązując do dramatycznej sytuacji na Ukrainie.

Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny – powiedział Franciszek.

W czwartek, 24 lutego, wojska rosyjskie zaatakowały kilka miast ukraińskich. Inwazja Rosji na Ukrainę uznawana jest za największy konflikt zbrojny od czasu II wojny światowej. Wielu Ukraińców zdecydowało się opuścić tereny dotknięte działaniami wojennymi. Od czwartku do Polski dotarło już ponad 280 tys. uchodźców. Polacy zjednoczyli się we wspólnych rozmaitych akcjach pomocowych dla tych, którzy przybywają z Ukrainy oraz dla tych, którzy zostali, by walczyć o wolność kraju.

CZYTAJ TEŻ: Ukraina walczy. Kijów obroniony

os, wikipedia, PAP / Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja