fot. EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa/Facebook

Wyzwanie, aby poszukać w życiu czegoś więcej. Ekstremalna Droga Krzyżowa

To wielkie wyzwanie, aby pokonać samotnie, nocą czterdzieści kilometrów. Jednak to nie zniechęca uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. “Nie myślałem że ta droga tak odbije się w moim sercu” - mówi jeden z nich.

Reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa proponuje ponad tysiąc, krótszych i dłuższych, tras w kilkuset polskich miejscowościach. “Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać” – tłumaczą organizatorzy.

Jak przygotować się do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?

To wymagająca wędrówka i warto się do niej dobrze przygotować, ponieważ pokonanie całej trasy, czterdziestu kilometrów, zajmuje zazwyczaj od ośmiu do dwunastu godzin. Każdy wyrusza w drogę na własną odpowiedzialność, w tym czasie trzeba sobie poradzić z orientacją w terenie w nocy oraz zadbać o bezpieczeństwo.

Na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej można wyruszyć indywidualnie lub w małej grupie, ale w czasie drogi należy unikać rozmów, zachować milczenie. Uczestnicy zabierają ze sobą również specjalnie przygotowane rozważania, które można odsłuchać w aplikacji EDK lub przeczytać przy kolejnych stacjach.

Reklama

“EDK nie jest pielgrzymką. Nie ma zabezpieczeń. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Nie chodzi też o wyjście w jakiejś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia. Jeśli pątnik stanie się lepszy, wszyscy na tym zyskają” – podkreślają organizatorzy.

Gdzie wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Najwięcej osób wyruszy na trasę w piątek 8 kwietnia, ale również tydzień wcześniej – 1 kwietnia, w wielu polskich miastach zaplanowano Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Warszawa
Z kościoła dominikanów na Służewie będzie można wyruszyć na dwie trasy: czarno-białą pod patronatem bł. Michała Czartoryskiego oraz pomarańczową pod patronatem bł. Michała Czartoryskiego. Msza święta o godz. 19:30.

Reklama

Wrocław
Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z katedry św. Jana Chrzciciela. Początek mszy świętej o godz. 18:30.

Grabówka
W archidiecezji białostockiej z parafii Krzyża Świętego w Grabówce będzie można wyruszyć na kilka krótszych i dłuższych tras, które zakończą się m.in. w Różanymstoku, Sokółce czy Krynkach. Msza święta o godz. 21:00.

Olsztyn
Msza święta na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi krzyżowej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona o godz. 21:00.

Reklama

Konin
Uczestnicy wyruszą na trasę z parafii św. Maksymiliana. Msza święta o godz. 19:30.

Włocławek
Msza święta w parafii Narodzenia NMP i Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty o godz. 20:00. Uczestnicy mają do wyboru dwie trasy: św. Jana Apostoła i Ewangelisty i bł. Michała Kozala.

Pabianice
O godz. 20:00 msza święta w parafii Trójcy Przenajświętszej. Uczestnicy mają do wyboru cztery trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.


>>>SPRAWDŹ INNE TRASY<<<


“Cztery miesiące temu dowiedziałam się, że nasze modlitwy zostały wysłuchane”

Na stronie internetowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej możemy znaleźć poruszające świadectwa uczestników, którzy zdecydowali się na tę wymagającą wędrówkę.

“Rok temu uczestnicząc w EDK i rozważając mękę Pana Jezusa modliłam się gorąco aby udało mi się zajść w ciąże gdyż od bardzo dawna staraliśmy się z mężem o dziecko. Droga była trudna, ale kiedy dotarłam do celu poczułam jakby całe zmęczenie nagle odpłynęło. Czułam się niezwykle blisko Boga. Cztery miesiące temu dowiedziałam się, że nasze modlitwy zostały wysłuchane i ze względu na to, że noszę pod sercem mały cud w tym roku nie będę mogła uczestniczyć w EDK. Ale jeżeli tylko Bóg pozwoli za rok znów się spotkamy. To cudowne przeżycie spędzić noc w takiej bliskości z Bogiem” – podzieliła się swoim świadectwem jedna z uczestniczek.

“Nie myślałem że ta droga tak odbiję się w moim sercu. Za każdym razem inna z innymi intencjami, a jednak ta sama. Wielkie przeżycie” – napisał Bartłomiej.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Wspieraj nas - złóż darowiznę