Nasze projekty
Fot. Archiwum Stacji7/Marcin Jończyk

Wywiad z Robertem „Litzą” Friedrichem

Posłuchaj trzech części rozmowy z Robertem Friedrichem „o rzeczach, o których się już na świecie nie mówi”.

Reklama

Część 1

 

W pierwszej części wywiadu Robert Friedrich odpowiada na pytania czego warto w życiu unikać oraz dlaczego musimy się posmucić zanim zaczniemy się cieszyć.

Reklama

Część 2

 

Litza, gitarzysta i wokalista znany z zespołów Acid Drinkers, Arka Noego oraz 2 Tm 2,3 opowiada dlaczego teksty piosenek Luxtorpedy zawierają pytania o sprawy fundamentalne, np. istnienie Boga. Zapytaliśmy go też gdzie szukać siły potrzebnej do powstawania z upadków.

Reklama

Ja sobie takich pytań nie zadaję. To jest utwór z repertuaru zespołu 52 Dębiec i on bardzo pięknie pokazuje kondycję człowieka, który chce usłyszeć głos Boga, który szuka prawdy. Gdzie Ty jesteś skoro tyle przemocy dookoła, tyle zła? Czemu cisza z chmur? Myślę, że cała płyta jest odpowiedzią na to pytanie. To, co my gramy, to jest taka poezja krzyczana i  ma wzbudzić w człowieku refleksję nad sensem wszystkiego: życia, umierania itd.

Litza opowiedział nam również, dlaczego ludzie głęboko wierzący każdego dnia upadają:

Wielkim nieporozumieniem jest myślenie, że człowiek, który jest blisko Boga, nie upada. Upada, i to 7 razy na dzień, ale wstaje oparty na Chrystusie. Każdy będzie sądzony sprawiedliwie tylko i wyłącznie przez Boga. Dlatego śpiewamy: „Jakim prawem chcesz mnie sądzić, zostaw drzazgę w moim oku, moim ludzkim prawem błądzić, wszelkie sądy zostaw Bogu”.

Reklama

 

>> Obejrzyj całość wywiadu w pliku video.

Część 3

 

Litza opowiedział nam między innymi o miłości do swojej żony:

Nie stosowaliśmy żadnych sztuczek, po prostu zakochaliśmy się. Byłem chyba nawet za głupi, by zauważyć od razu, że moja przyjaciółka zakochała się we mnie… W końcu jeden z moich kolegów poinformował mnie: „Ty, słuchaj, ona ciebie kocha.” Nie wiedziałem co zrobić, bo to rzuciło na nasze relacje zupełnie inne światło. Cieszę się, że otworzyły mi się oczy. Jesteśmy dwadzieścia cztery lata po ślubie, mamy siedmioro dzieci, wnuka… Cieszę się, że spotkałem tę kobietę i że ona mnie kocha…

 

Zapytaliśmy też Litzę, czy Luxtorpeda jest tym projektem, który zawsze chciał realizować i jak się czuje, kiedy widzi swoje piosenki na szczycie list przebojów?

Jestem w szoku. Trochę jesteśmy onieśmieleni tym wszystkim i z chłopakami rozmawiamy, że te listy przebojów, to wszystko się nam nie należy. Nie o to nam chodziło, ale cieszę się, że to, co tworzymy, trafia do ludzi, że ktoś chciał się w ogóle nad tym pochylić.

Śpiewaliście to, co czujecie….

No tak…. No kurczę, co może śpiewać dziadek? Śpiewa o życiu.

Jeszcze tak źle nie jest.

Jestem dziadkiem! Widziałeś jakiego mam ładnego wnuka? To też jest cud…

Tu miał cztery dni dopiero. Jaka babcia szczęśliwa! Widzisz, jesteśmy babcią i dziadkiem, a chodzimy razem za rękę. Zobacz jaki fajny: trzy tygodnie i jak trzyma główkę. Oczywiście w bluzie Luxtorpedy. Już w prenatalnym okresie słuchał Luxtorpedy, bo jak matka słucha muzyki, to dziecko też słucha, a moja córka lubi nasze piosenki. Wnuk słuchał nie tylko Luxtorpedy, ale tak żartujemy, że on już znał nas od poczęcia.

>>Obejrzyj pełną wersję rozmowy w pliku wideo

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę